Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

invalidita

Autor Marie Pavlíčková
Předmět invalidita
Dotaz

Dobrý den pane Václave,chtěla bych vás poprosit o vysvětlení paragrafů k invaliditě,kterým nerozumím. Od roku 2000 mi byl  přiznán důchod 3 stupně,mám idiopatickou generalizovanou dystonii páteře s trvalím dystonickým třesem.Dostala jsem posudek o invaliditě. Výsledek posouzení zdravotního stavu a míry poklesu pracovní schopnosti: 1. Jedná se o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav ve smyslu ustanovení § 26 zákona 155/1995Sb,,.. 2. Je invalidní § 39 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.,dále § 39 odst. 2 písm. c) cit.zákona. Těmto paragrafum nerozumím a proto vás prosím o vysvětlení.Mám důchod třetího stupně,který činí 6200kč,bohužel je to moc málo,zaplatím nájem a na více nemám,s ostatním placením mi pomáhá přítel a maminka s bratrem,nerada je obtěžuji,ale pracovat nemohu zdravotně mi nic nejde,jsem odkázána na jejich pomoc.Moc vám děkuji za vysvětlení a přeji pěkný den. Pavlíčková Marie

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pavlíčková,

to znamená, že pobíráte invalidní důchod III. stupně, můžete si přivydělat maximálně 3 hodiny denně. Vzhledem k Vašim příjmům Vám doporučuji, abyste si požádala o úpříspěvek na bydlení na ÚP. Neboť Vaše výdaje na bydlení nepochybně tvoří více než 35 % Vašich příjmů. Dále si můžete požádat ještě o doplatek na bydlení. Pokud potřebujete pomoc druhé osoby při zajiš´tování  některých Vašich potřeb, mohla byste zkusit také požádat o příspěvek na péči. na všechny dávky najdete formulář na www.mpsv.cz. Žádosti posílejte vyplněné na Váš Úřad práce doporučeným dopisem.

S pozdravem Václav Krása