Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Inv. důchod z mládí, nárok na automobil

Autor Pavel
Předmět Inv. důchod z mládí, nárok na automobil
Dotaz

Dobrý den

Procházel jsem si diadnózy kamaráda a zajímalo by mě jak je to s nediagnostikovanými nemocemi v mládí, zejména autismem.

Cca před šesti lety ve věku 24let si prošel ne zrovna lehkou "cestou" různých psychiatrů a psychologů jejichž výsledkem je ID3 stupně. Prakticky všichni lékaři se shodli na tom že jeho nemoci jsou trvalého rázu minimálně od 8let jeho věku. Základní školu dodělal z "milosti" učitelů vzhledem k docházce, byly tam i dva pokusy udělat střední školu které skončily samozřejmě neúspěchem ze stejných důvodů. Také mu bohužel nebylo možné nasadit psychofarmaka z důvodů vysokých vedlejších účinků, navíc už ty nejslabší z něj dělaly mírně rečeno zeleninu neschopnou jakéhokoliv logického uvažování. Bez nich navíc vše zvládá lépe.

Zajímalo by mě zda je nějaká šance aby mu byl přiznána invalidita z mládí.

Další problém je ten že nemůže cestovat hromadnými prostředky. Vlastní automobil a když mu není špatně tak odveze někoho z rodiny nebo přátel aby mu nakoupil. Dle psycholožky jsou důvody k tomu aby měl nárok na příspěvek od státu alespoň na PHM, ovšem neví jak je to z právního hlediska. Normálně by on ani nikdo z jeho přátel nad tímto neuvažoval, i když jeho důchod nepatří mezi nejnižší tak po zaplacení všeho nutného mu zbude sotva 1000 korun na koníčky a upřímně zkuste najít koníček někomu kdo má byť v životě nepoužitelné IQ přes 145 bodů. To ani nemluvím o tom rozporu zda člověk který pobírá ID třetího stupně může řídit auto. Dle obvodní lékařky je to v rozporu se zákonem a dle posudku psycholožky je to naprosto v pořádku protože není na medikaci a plně si uvědomuje svůj stav.

Také by mě zajímalo jak je to s příspěvkem na péči. Díval jsem se na nové podmínky a určitě splňuje podmínky středně těžké závislosti. Ovšem dle jejich posouzení je plně soběstačný a na několik poměrně trapných otázek zalhal. Když jsem se byl zeptat z jakého důvodu mu nepřiznali ani první stupeň mi paní odpověděla že to teď berou houfně téměř všem a že u mého kamaráda byl důvod ten že je schopen obsluhovat počítač a že se jí zdálo že s ní komunikuje normálně. Skutečně toto má být nějaký posudek kde se rozhoduje o samostatnosti člověka?

 

Díky moc za odpověď a také za to co pro lidi děláte.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Pavle,

ïnvaliditu z mládí nelze přiznat zpětně. Mohl by se pokusit požádat o příspěvek na mobilitu. Formulář žádosti najdete na www.mpsv.cz. Vyplněnou žádost  je potřeba zaslat doporučenou poštou na Úřad práce. Jinou radu pro vašeho známého asi nemám.

S pozdravem Václav Krása