Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID z mládí,nepřiznání ID

Autor Míla Štádlerová
Předmět ID z mládí,nepřiznání ID
Dotaz

Dobrý večer, mám syna, kterému bylo 4.9.2012 18 let.V 11/2005 byl uznán ZTP/P III.stupeň invalidity pro středně těžkou mentální retardaci.Zažádali jsme  5/2012 na OSSZ o invalidní důchod z mládí. 10.9.2012 jme byli u posudkového lékaře a ten mi řekl,že nemůže nic dělat,že se nejedná o invaliditu z mládí a přiznal 2.stupeň s tím,že se máme odvolat.(se synem chodímepo lékařích od jeho 25 měsíců)Rovnou syna posuzoval pro přísp.na péči a usoudil,že je to na I.stupeň,ale nakonec přidal mobilitu a  "PC mu vyhodil II.st." Ono je dost divné,když se posuzuje mentální retardace a ptají se,jestli může chodit po schodech.Dneska nám přišlo z OSSZ Praha,že se pro nesplnění podmínek ...žádost zamítá.Nemá potřebnou dobu pojištění atd. podle posudku OSSZ Chomutov ze dne 10.9.2012 invalidita účastníka řízení vznikla 17.5.2012.Účastník řízení v období před vznikem invalidity v době do 17.5.2012 (to jsme byli u psycholožky,která syna viděla prvně, na vyšetření),nezískal žádnou dobu pojištění.Nechápu to a hlavně nevěřím vlastním očím.Měla jsem sebou i novou zprávu od psychiatra určeného soudem(ke zbavení k právním úkonům),ale ta posudkového lékaře nezajímala.Vlastně ani syn,prý musí rozhodnout podle papírů co má na stole.Můžete mi poradit co teď dál, jak postupovat popř. jak se píše odvolání nebo dovolání?A z jakého důvodu nepřiznal invaliditu z mládí? Opravdu to vůbec nechápu,připadám si jako totální .....

Děkuji moc za odpověď   Štádlerová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Štádlerová,

prosím, abyste sken dokumentů poslala emailem na adresu v.krasa@nrzp.cz, protože tomu sám nerozumím. Je to divné. Musí se na to podívat odborníci z NRZP ČR, abychom Vám poradili přesně co dělat.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.