Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID II. stupně

Autor Gabriela Bělohradská
Předmět ID II. stupně
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

přes náše stránky lupusinek (SLE) jsem na Vás dostala kontakt. Měla bych dotaz týkající se ID 2. stupně. Částečně invalidní jsem cca 5 rokem. Dříve jsem pracovala 40 hodin/týdně. Poté co mi přiznali důchod, jsem se na OSSZ s posudkovou lékařkou domluvila, že nebudu pracovat pondělí a středy do 17.00, tj. každý den do 14.30. Úvazek se mi tedy snížil, ne o moc, ale snížil. Minulý rok, kdy jsem žádála o důchod, jsem na OSSZ vyplňovala dotazník, kde jsem pravdivě vypsala, že pracuji 35 hodin/týdně. A důchod jsem dostala. Jde mi o to, že jsem na OSSZ zaslechla informaci, že s ID 2. stupně mohu pracovat pouze na poloviční úvazek. Když jsem jí na to odpověděla, že jsem i přesto důchod dostala, odpověděla mi, že oni toto nesledují. Tak už nevím.... Obavám se toho, abych ještě nemusela státu vracet peníze....(to by ještě scházelo) :-( Mohl byste mi prosím vysvětlit, jak je to správně. Nebo jakým zákonem se toto řídí????? Moc děkuji za odpověď!!! Vážím si toho. Bělohradská Gabriela

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bělohradská,

invalidní důchody jsou přiznávány podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. při ID 2. stupně můžete pracovat. Záíkopn nestanoví rozsah pracovní doby. Předpokládá se však, že příjemce vykonává lehčí zaměstnání, případně méně hodin. Nemusíte se však obávat toho, že byste musela důchod vracet, pokud by zjistila kontrola, že pracujete na plný úvazek. při kontrole zdravoptního stavu může dojít pouze k situaci, kdy Vám je ID od určitého data odebrán, snížen a nebo zvýšen. Nikdy však není uplatňována zpětná účinnost.

S pozdravem Václav Krása