Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID bez vyplácení

Autor Chmelařová Věra
Předmět ID bez vyplácení
Dotaz

Dobrý den,pracuji na chráněné dílně kde mám pracovnici ( 40 let ),která má od r 2012 přiznaný důchod I.st,ale bez nároku na peníze.Na soc.odboru jí řekli,že nemá odpracované roky.Dnes se dozvěděla,že od r.2018 se jí tyto roky zvyšují na 10 let.Sama mám ID I.st.a tak nechápu jak má vliv odpracovaných let na vyplácení  důchodu.Jestliže mám zdravotní problémy a je mě přiznaný důchod,pak odpracované dny či roky nemohou mít na toto rozhodnutí vliv. Děkuji za odpovědˇ,Chmelařová.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Chmelařová,

je tomu skutečně tak, že i na ID musí být odpracován určitý počet let, aby mohl být důchod vyplácen. Pouze u invalidity z mládí není potřeba mít odpracovanou dobu. Počet povinně odpracovaných let se zvyšuje podle věku pojištěnce. Vaše pracovnice je ve věku, kdy musí mít odpracováno 10 let za posledních dvacet let. Dále se již závazek zvyšovat nebude. To znamená, že jakmile dosáhne Vaše spolupracovnice deseti odpracovaných let, měla by se ozvat OSSZ a požádat o výplatu důchodu.

S pozdravem V. Krása

Budu rád, pokud se podíváte na reklamy na mých webových stránkách www.vaclavkrasa.cz