Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID a sociální pojištění

Autor Josef Zima
Předmět ID a sociální pojištění
Dotaz

Dobrý den. Rád bych se zeptal na jednu věc. Před dvěma lety jsem dostal ID III. st. Dočetl jsem se, že v III. st. ID je soc. pojištění započítáváno do důchodového pojištění, tedy nevzniká dluh na důchodovém pojištění. Nyní jsem byl přeřazen do II. st. Dočetl jsem se, že když se přihlásím na ÚP, stát začne hradit soc. pojištění, čímž opět nevznikne dluh na důchodovém pojištění. Jak je to v tomto případě s podporou v nezaměstnanosti? Mám na něj nárok?

Děkuji, Zima

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Zimo,

ano je tomu tak. Pokud Vám byl snížen ID na II. stupeň, musíte se přihlásit na ÚP. Pokud je Vám méně než 55 let, bude Vám do nároku na starobní důchod počítán pouze jeden rok. Pokud je Vám 55 let a více, budou Vám počítány tři roky. Žádný dluh Vám však nevzniká, pouze Vám nejsou započítávány roky.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.