Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID a další nemoc

Autor Emil Hradecký
Předmět ID a další nemoc
Dotaz

Dobrý den přeji. Chtěl bych se zeptat. Před nějakým časem jsem Vám psal že jsem v Č.I. důchodu první třídy a to na vysoký tlak. Mám hlavu jako ve svěráku, spouští se mě krev z nosu a občas mám tlak na hrudi jako bych tam měl betonový panel. Byl mě přiznán po roce pracovní neschopnosti invalidní důchod prvního stupně. Po té jsem nastoupil spět do zaměstnání, ovšem né na svoji předchozí funkci, ale na daleko horší práci kterou v naší firmě vykonávají dělníci pracujicí pod agenturou ( Rusáci, Slováci a Větnamci) Mnoho mých bývalých spolupracovníku je názoru že je to  úmyslné abych sám skončil. Myslíte že bych měl? Pokud bych sám skončil měl bych vůbec na něco nárok? Tak to byla první otázka a druhá je: Po přiznání I.D. a asi dvouměsíční práci se u mě projevil diabetes druhého typu a nedávno i dlouho neřešené bolesti zad. Mám v obratlích jakési uzly a zádá bolí jako čert a střílí pod pravou lopatku. Co mám dělat? Mám požádat svého lékaře aby mě poslal znovu k posudkové komisi? Na diabetes se přišlo když mě odvezli do nemocnice s bolestmi na hrudi. Po té mě MUDr. vystavil neschopenku, ale po měsíci ji zrušil s tím že mu lékař  ze sociálky nařídil ukončit pracovní neschopnost, protože jsem vyčerpal podpůrčí dobu 380 dní. Takže nyní nemůžu ani marodit a pokud anno, tak za I.D.5800kč. Je mě hrozně, záda bolí ale nejhorší jsou problémy s vysokým tlakem.  Děkuji za každou radou. Emil.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hradecký,

je divné, že vykonáváte těžší práci než jste dělal před přiznáním ID. Problém je v tom, že pokud sám ukončíte pracovní poměr, nemáte nárok na odstupné ani na podporu v nezaměstnanosti. Doporučuji Vám, abyste zkusil požádat o vyšší stupeň ID s tím, že došlo ke zhoršení zdravotního stavu. Je však nutné, aby toto zhoršení zdravotního stavu dokumentoval Váš lékař lékařskou zprávou a doporučením. Pokud jde o pracovní neschopnost, můžete po čase opět být v pracovní neschopnosti. Váš ošetřující lékař může požádat revizního lékaře Vaší zdravotní pojišťovny, aby byla prodloužena podpůrčí doba na 720 dní, což je možné.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.