Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID

Autor Lechnerová
Předmět ID
Dotaz

Dobrý den pane Krása,dnes jsem byla pozvána ke kontrolní LPS -ID mám 3.stupen,lékař mi oznámil že je to na odebrání,potom se mi zeptal co mi je.Odpověděla jsem pravdu,jsem těžká diabetička 5x denně na insulinu a mám 5 až 6 x týdně těžké hypoglykémie které končí bezvědomím.Bez pomoci zemřu.  Navíc mám další diab.komplikace.Posud, lékař mi řekl at přijdu v pondělí pro zprávu,že je to stejně na odebrání.Chtěla bych se Vás zeptat,pokud mi posud.lékař odebere ID,a mně se něco stane,přebírá na sebe plnou odpovědnos když byl se vším seznám.Děkuji Vám Lechnerová Kroměříž

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lechnerová,

posudkový lékař nepřebírá žádnou zodpovědnot, když se Vám něco stane, protože Vám zrušil ID III. stupně. Doporučuji Vám, abyste počkala na rozhodnutí o odebrání ID a dále postupujte tímto způsobem.

Od 1. ledna 2010 mohou žadatelé o důchod podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude odebrán. Pokud námitka bude přijata, případně budete se dále soudit a vyhrajete, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.

Paní Lechnerová, prosím odpovězte mi mailem na v.krasa@nrzp.cz výsledek pondělního jednání, a to zvláště, pokud Vám bude důchod zcela odebrán.                   S pozdravem Václav Krása