Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID

Autor Jana
Předmět ID
Dotaz

Dobrý den,

 

měla bych dotaz o své diagnóze F43.2 a invalidním důchodu. V lednu 2013 jsem nastoupila po MD do zaměstnání na tří směnný provoz, který byl fyzicky tak psychicky náročný.  3.3.2013 jsem prodělala závažnou chřipku s ochrnutím na levou půli těla. Nejdříve si mysleli, že se jedná o encefalitídu, ale ta se po lumbálních punkcích naštěstí nepotvrdila. Po 6týdnech v nemocnici mě propustili se závěrem těžké chřipky, ale můj stav se zhoršoval po psychické stránce a to tak, že jsem byla hrozně unavené nebyl problém spát 16h. denně, byla jsem agresivní na děti, výbuchy zlosti, permanentní bolesti hlavy, třes a tíha na hrudi. Hned jsem šla k praktické lékařce a ta nasadila Cipralex na úzkosti či deprese. Stav se nelepšil a tak v květnu 2013 jsem začla chodit k psychologovi na sezení, nastalo malé zlepšení a pak zase pád dolů. V říjnu jsem byla na posledním sezení, kde mě hned odvedla k psychiatrovi a ten nařídil ústavní léčbu s diagnózou středně těžká deprese.

Nastoupila jsem léčení v ÚVN, kde jsem byla po dobu 7mi týdnů. Tam mi diagnostikovali F43.2.Docházím nadále k psychiatrovi, užívám Mirtazapin 45mg, Buronil 25mg a Neurontin 300mg a docházím na terapeutická sezení. Stav s léky se dá ustát (jak kdy), ale stále trpím nespavostí, únavou a výkyvy nálad. Bylo mi doporučeno zažádat si o ID a bojím se jestli na tuto diagnózu mám vůbec nárok a zda ho dostanu.

Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

nevím čeho se bojíte. Doporučuji, abyste si požádala na OSSZ o invalidní důchod. Je důležité, abyste k žádosti přiložila doporučení Vašeho ošetřujícího lékaře. je možné, že invalidní důchod nebude přiznán, ale to věc posouzení posudkovým lékařem. Já Vám na otázku, zda Vám bude ID přiznán nedokážu odpovědět, ale za pokus nic nedáte. Pokud byste neuspěla, můžete ještě podat námitku, případně podat správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása