Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ID 1. stupně

Autor Jiří Hála
Předmět ID 1. stupně
Dotaz

Vážený pane Kráso. Moje sousedka asi pět let pobírá ČID. Při přezkumu v říjnu bude velice pravděpodobně přeřazena do 1. stupně ID. Můžete, prosím, odhadnout o kolik procent se jí důchod sníží? A bude si muset sama platit zdravotní a sociální pojištění?

Za Vaši odpověď předem děkuje Jiří Hála

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hálo,

pokud bude Vaše sousedka přeřazena do I. stupně ID, lze předpokládat, že jí bude snížen dosavadní ČID přibližně o polovinu. Příjemce ID v I. a II. stupni je sice zdravotně pojištěn, ale nejsou mu započítávány léta do nároku na starobní důchod. Proto je nezbytné přihlásit se na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. Do 55 let věku pojištěnce je uchazeči o zaměstnání 1 rok v evidenci ÚP započítáván do nároku na starobní důchod. Pokud je uchazeč o zaměstnání starší 55 let mohou mu být započítány až 3 roky v evidenci ÚP do nároku na starobní důchod. Z tohoto pohledu je důležité, aby se Vaše sousedka pokusila najít nějaké zaměstnání. Nemusela by totiž později splňovat odpracované roky do nároku na starobní důchod.

S pozdravem Václav Krása