Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Frontotemporální demence

Autor Renáta Vaňková
Předmět Frontotemporální demence
Dotaz

Dobrý den,

manžela propustili z práce za hrubé porušení prac. kázně. Nejednalo se o nic zásadního, pracoval 24 a půl roku u Vodohospodářské obchodní společnosti a odmítl nosit oranžové pracovní oblečení. Prostě by psychicky neunesl, kdyby si ho měl obléct a podle mne už byl ovlivněn svou nemocí a neuvědomoval si důsledky svého konání. Výpověď dostal k 28.2.2015. Od 1.3. byl na úřadu práce, ale za hrubé porušení prac. kázně nemá nárok na žádnou podporu v nezaměstnanosti. Našli jsme přes známé postupně 2 zaměstnání a z obou ho po měsíci ve zkušební době propustili. Od dubna jsem začala více pociťovat, že manžel se chová jinak než dříve, tak jsem ho v létě objednala k obvodní lékařce a jeho chování jí popsala. Poslala nás k neuroložce a ta napsala objednávku na CT mozku. Dnes 4.9.15 byla po výsledcích CT mozku manželovi diagnostikována Frontotemporální demence. Ta mu v mozku nenaskočila ze dne na den, podle mne už je nemocný delší dobu. Nyní je manžel bez jakýchkoliv prostředků. Nevím, co kde zařídit, na koho se obrátit a hlavně na co všechno má se svou diagnózou nárok. Může mu být invalidní důchod vyplacen zpětně od března z důvodu nemoci? Moc děkuji za odpověď. Bezradná Renáta

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vaňková,

chápu Vaší obtížnou situaci. Váš manžel by měl zůstat v evidenci úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Na základě toho by mohl požádat na úřadu práce o dávky hmotné nouze, pokud by příjem Vaší domácnosti nedosahoval dostatečný příjem. Nejpravděpodobnější je, že by mohl požádat o dávku na bydlení. Dále Vám doporučuji, aby okamžitě požádal na Okresní správě sociálního zabezpečení o invalidní důchod. Pokud mu bude důchod přiznán, tak je zpravidla přiznáván od data žádosti. Možná by mohl požádat o zpětné přiznání od data, kdy byla nemoc poprvé diagnostikována.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.