Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

duchod

Autor petra
Předmět duchod
Dotaz

Dobrý den,

potřebovala bych si ujasnit informace ohledně ID, protože každý mi říká něco jiného. Jsem na Vš a postupně se mi zhoršoval zrak, nyní jsem prakticky nevidomá. Je mi 25 let a chci si zažádat o důchod. Bylo mi řečeno, že musím mít odpracovaná léta, což jsou v mém případě 3 roky. Hned po střední škole jsem bez přerušení pokračovala na vysoké škole. Při studiu a zhoršeném zraku bych však ještě práci nezvládala. V zákoně je však toto:

"Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění považuje též doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia"

z čehož usuzuji, že nemusím mít odpracovaná léta, ale stačí mi pouze prokázat studium, pak bych pravděpodobně měla dost let pojištění, jestli v tom není nějaké omezení. Chtěla jsem se zeptat, jestli tomu dobře rozumím, nebo zda na důchod opravdu nárok nemám.

Moc děkuji

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

předseda NRZP, pan Krása mi předal Váš mailový dotaz k vyřízení.

Na invalidní důchod máte márok, pokud jste invalidní a získala jste potřebnou dobu pojištění.

Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod je uvedena v ustanovení § 40, zákona č.155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

U pojištěnce ve věku od 24 let do 26 let činí potřebná doba pojištění tři roky.

V odstavci 3) tohoto ustanovení je uvedeno, že za dobu pojištění potřebné pro nárok na invalidní důchod, se mimo jiné, považuje též doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních

6 let tohoto studia.

Z uvedeného vyplývá, že splňujete podmínku potřebné doba pojištění pro nárok na plný invalidní důchod.

S pozdravem

JUDr. Pavel Jungr

Poradna pro osoby se zdravotním postižením a seniory tel. 266 753 422 Poradní dny : pondělí 13.00 - 16.30 hod.

čtvrtek 14.30 - 17.00 hod.

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR Partyzánská 7, Praha 7 budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332