Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ZTP

Autor Mirek
Předmět Dotaz ZTP
Dotaz

Dobrý den Pane Krása

Je mi 35 let a od svých 12let mám atopický exém který v pozdějším stádiu přešel na astma bronchiale.

Nyní je stav Asthma bronchiale persistující středně těžké do toho jsem alergický na pily trávy peří prach potraviny a jiné.

Mám lehkou nadváhu ale jinak nejsem nijak zvlášť obézní.Snažím se chodit i do přírody a zasthmatem bojovat ale je to rok od roku těžší a uplatnění jinde na trhu práce bez předchozí praxe je takřka nadlidský výkon.

Některé firmy již začínají zavádět do svých interních předpisů že s takovou diagnózou ani svou profesi nemůžu vůbec vykonávat.Tím pádem mám ztížený přístup na trhu práce.Mám častěji zánět průdušek v některých provozech to bylo třeba i 4x za rok.A v podstatě rok od roku silnější léky.V součastné době podle lékaře nejsilnější co mi může psát.Zatím však neberu maximální dávku.

Bohužel jsem vyučen v oboru strojní zámečník svářeč a je pro mě čím dál těžší se v oboru uplatnit díky této diagóze.Vzhledem k tomu že práci vykonávám střídavě již několik let a i jiná forma námahy mi začíná dělat problémy zvažoval jsem o žádost o ZTP.Myslíte že bych mohl uspět?

Předem děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mirku,

průkaz ZTP Vám v této situaci vůbec nepomůže. Domnívám se, že pravděpodobně normálně chodíte, tak by Vám nebyla ni přiznán. Spíše Vám doporučuji, abyste, pokud máte tyto obtíže často, byl na pracovní neschopnosti několik měsíců a po téí požádal o invalidní důchod. Ten by Vám pomohl více v situaci se zaměstnáním, nežli průkaz ZTP.

S pozdravem Václav Krása