Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ohledně posudku o invaliditě.

Autor Bohumila
Předmět Dotaz ohledně posudku o invaliditě.
Dotaz Dobrý den, žádám Vás touto cestou o vysvětlení a radu. Před 3. lety jsem byla posuzována posudkovou lékařkou ohledně invalidity I stupně. Tehdy mi do posudku o invaliditě lékařka LPK mimo jiné napsala: "Vzhledem k jeho vlivu na schopnost využívat dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti, na schopnost pokračovat v předchozí výdělečné činnosti nebo jeho schopnost rekvalifikace se podle § 3 ods. 2 citované vyhlášky zvyšuje tato hodnota o 10% celkově činí 45%." Tehdy jsem dostala celkově 45 bodů a byla mi přiznán I stupeň ID. Dnes tj. 5.4.2013 jsem byla na opětovném posouzení mého zdravotního stavu na LPK a i když se můj zdravotní stav nezměnil cituji ,,funkční postižení lze i nadále hodnotit jako středně těžké." Avšak v posudku o invaliditě nebyly přidány tyto body podle § 3 ods. 2 vyhlášky, ale místo toho mi posudková lékařka napsala v posudku o invaliditě cituji:" Procentní míra poklesu pracovní schopnosti se ve smyslu § 3 a 4 citované vyhlášky nemění. ID I stupně mi opět přiznala, ale již o 10 bodů méně a to 35%. Mohu se zeptat co to znamená? Proč mi bylo 10 bodů v prvním případě přiznáno a podruhé ne? ID I stupně mi byl znovu přiznán stále na stejnou nemoc a lékařka také v posudku o invaliditě napsala cituji:" nepředpokládám zlepšení". Když jsme se jí zeptala, proč mi nedala těchto 10 bodů, tak mi odpověděla, že je to jedno,že na peníze, které dostanu to nemá vliv. Po jednání jsem obdržela posudek o invaliditě na místě. Lékařka za mnou vyběhla do čekárny a žádala mě, abych podepsala, že jsem si posudek převzala osobně, ale, co jsem podepisovala, jsem nečetla, lékařka spěchala rychle zpět, takže ani nevím, co jsem podepsala. Je toto běžné, nebo si mám dojít zpět na LPK a požádat, aby mi předložili dokument k přečtení? Bylo mi totiž divné, že rukou přikryla text-což byla možná náhoda. Vím, že jsem nejspíš neměla brát ohledy na to, že spěchá a nepodepisovat nic, co si předem nepřečtu. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Bohumila K.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bohumilo,

posudková lékařka Vám samozřejmě měla nechat posudek přečíst. To, že Vám dala nižší počet bodu sice namá vliv na výši ID, ale svědčí to o rozdílném posuzování a příště na to můžete doplatit. Doporučuji Vám, abyste požádala o kopii posudku, na to máte nárok, i když zaplatíte pár korun.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.