Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ohledně dcery

Autor Dedková
Předmět Dotaz ohledně dcery
Dotaz

ouDobrý den, dcera s diagnozou elktivní mutismus, úzkost. Inteligentní, nenavazuje žádné kontakty s lidmi,  schhizoidní a autistické rysy, osobnostní disharmonický vývoj.  Žádost o ČID zamítnuta, přestože ošetřující lékařky jej doporučily. Prognoza je nepříznivá a dle sdělení odborné lékařky je postižení doživotní.Posudková lékařka při odvolání měla zamítnutí sepsáno předem, jen nám ho přečetla. Byla velmi arogantní a jako důvod zamítnutí mi řekla, že dcera dojde do školy a je inteligentní. Nevěřila jsem vlastním uším. Svědka nemám a bylo to ústně. Podala jsem žádost k soudu. Posudkový lékař ohodnotil postižení dcery na 30%. Není schopna něco sama vyřídit, natož se např. zaregistrovat na ÚP. Příspěvek na péči odebrán, protože dle nových pravidel na něj nemá nárok. Průkazka odebrána, takže s ní z finančních důvodů nemohu jezdit na kontroly a doporučené nácviky jednání a komunikace, navíc ona sama si ani nekoupí např.  jízdenku v autobusu. Dnes došlo vyrozumění, že odvolání proti posouzení zdravotního stavu, které jsem podávala, se zamítá, a posudek je platný.  Nevím, co mám ještě udělat. Dcera je plnoletá, ale všechno musím vyřizovat já. Přestože dle posudkových lékařů je naprosto v pořádku,  musím se o ni starat bez nároku  na jakoukoliv pomoc od státu. Jsem z toho všeho zoufalá a moc unavená a docházejí mi síly. Máme vůbec u soudu nějakou šanci uspět? Za jkoukoliv radu děkuji,přeji hodně sil a zůstávám s pozdravením. Dedková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Dědková,

doporučuji Vám, pokusit se oslovit paní ministryni Ludmilu Mullerovou a pokusit se, aby Vaší dceři dala tzv. vyjimku "zmírnění tvrdosti zákona". Nevím, zda Vaše dcera podala správní žalobu ve věci ID. Pokud ještě tak neučinila, mohla by jí podat. Podává se ke krajskému soudu, poplatky se neplatí a nemusí mít  advokáta. Jinou možnost nevidím.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.