Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ohledně ČID a OZZ.

Autor Renáta
Předmět Dotaz ohledně ČID a OZZ.
Dotaz Vážený pane Kráso, obracím se na Vás s mým dotazem a snad neřešitelnou situací, jelikož mi nikdo nedokáže pomoci, ani odborně poradit, včetně ÚP. Jsem osoba se statusem OZZ s trvalou platností pro dg. očního postižení, pravé oko úplná nevidomost po odchlípnutí sítnice z dětství (zjištěno geneticky dg.Nemo gen Incontinentia pigmenti). Levé oko, degenerace sítnice, ošetřeno laserem a drůza na zrakovém nervu, korekce brýlemi do dálky ca 1+- dioptrie. Do budoucna to vše může ovlivnit aktivitu vidění na zbývajícím vidoucím oku. Omezení mám zákaz fyz. zátěže, zvedání těžších břemen, dlouhodobá práce u pc, nevyhovující práce, kde je kladen důraz na přesnost či detail, zákaz nočních směn. ( Vše ve zprávě od očního lékaře). Dle mé obv. lékařky to vidí na ČID min. 1 stupeň, ten mi ale nechtějí přiznat posudkoví lékaři v Karviné i z důvodu nesplnění podmínky zaplaceného soc. pojištění za posledních 5 nebo 10 let (je mi 46 let). Na doplacení soc. pojištění absolutně nemám finance. Dále mi tvrdí, že mám omezení max. 30%. Dalším problémem je, že mě nikdo nechce se statusem OZZ zaměstnat, chtějí raději ČID, což mi bylo několikrát řečeno. Nevím proč se dosud touto problematikou nikdo nezabývá, rozdílnými podmínkami(dotace, úlevy na dani atd.) u zaměstnávání ČID a OZZ. (kdysi v tomto až takový problém nebyl, pracovala jsem, ale firmy ca do 1 roku ukončily činnost, nebo jsem se snažila alespoň o brigády DPP). Prosím o radu, co v takové situaci dělat, ani ÚP mi nedokáže pomoci a poradit. Jsem nyní samoživitelka, závislá nyní na soc. dávkách státu, je to pro mne hrozná situace. Nevím, na koho se mám obrátit. Děkuji moc předem za Vaše rady,jak postupovat v takovéto situaci. S pozdravem a přáním pěkného dne Renáta.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Renato,

chápu Vaši obtížnou situaci a musím říci, že ani já příliš nevidím možnost nějaké radikální změny. 

Pokud jde o výši podpory u OZZ a osobami pobírajícími ČID, tím se nejen NRZP ČR, ale i řada zaměstnavatelů dlouho zabývala a chtěli jsme rozdíl podpory podstatně změnšit. Bohužel poslanci byli jiného názoru a proto je podpora pro OZZ podstatně nižší. 

Je zvláštní, že ÚP Vám nedokáže najít zaměstnání, protože jsou sice pomocné, ale určitě docela slušně placené práce, kde víme, že je neustálý nedostatek pracovníků. Je to například úklid, kde se dnes používá různá technika a nemusíte nic těžkého zvedat, nebo další podobníé práce v zahradnictví. nevím, jaké je Vaše vzdělání, ale je asi pochopitelné, že nebudete moci vykonávat práci, která je převážně na počítači a podobně. 

Pokud jde o neodpracované roky, tak to je samozřejmě problém, protože tady řešení není. Přesto se domnívám, že byste měla usilovat o statut osoby s nárokem na invalidní důchod, který Vám pro nesplnění podmínky odpracovaných let a doby pojištění nebude vyplácen. právě tento ČID by Vám pomohl k zaměstnání. proto Vám doporučuji, abyste podala novou žádost o přiznání ID I. stupně s tím, že budete mít statut osoby v invalidním důchodu I. stupně, ale důchod Vám nebude vyplácen. Toto samozřejmě jde a je to asi jediné řešení Vaší složité situace.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.