Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na pracovní poměr při invalidním důchodu

Autor Fiala Vladimír
Předmět Dotaz na pracovní poměr při invalidním důchodu
Dotaz

Předmět: Dotaz na pracovní poměr při  invalidním důchodu
"Dobrý den. Jsm invalidní důchodce podle § 39 od/a.Pobírám plný invalidní důchd přesto bych si rád přivydělal. Po dohodě s ošetřujícím lékařem jsme se shodly na tom,že bych mohl vykonávat lehčí práci,třeba vrátného,nebo hlídače.Proto mne zajímá kolik si mohu vydělat a kolik hodin mohu odpracovat, aby se mi nekrátil důchd. Děkuji   Fiala Vladimír Bystřice 86 PSČ:50732 Libáň.

Již jednou jem posílal tento dotaz,ale bohužel mi bylo odpověděno na něco úplně jiného.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Fialo,

je pravdou, že současná legislativa výslovně možnost výdělečné činnosti neomezuje při žádném právním důvodu plné invalidity. Z ustanovení § 39 odst. 2 ve spojení s ustanovením § 6 odst. 5 vyhlášky č. 284/1995 Sb., však vyplývá, že v případě, kdy dojde k adaptaci na postižení a dlouhodobě příznivé stabilizaci zdravotního stavu lze dolní hranici míry poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti snížit až o 10 procentních bodů. Jestliže se tedy pro plnou invaliditu podle písm. a) vyžaduje pokles schopnosti výdělečné činnosti nejméně 66% vyplývá z toho, že při větším pracovním úvazku než cca 1/3 na delší dobu by mohlo dojít k odebrání plného invalidního důchodu a případně jeho změny na částečný invalidní důchod. U plného invalidního důchodu podle písm. b) takové nebezpečí nehrozí.

S pozdravem.

Václav Krása