Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na OZZ

Autor Jana
Předmět Dotaz na OZZ
Dotaz

Dobrý den.Prosím o Váš názor na prodloužení platnosti OZZ.Mám sto procent ztrátu sluchu na pravém uchu,zhruba 20 let ulcerosní kolitidu,na obou očích operovaný šedý,zákal,na pravé ruce operace tenisového i oštěpařského loktu a lupavého palce,na levé ruce op.tenisového l.Možná se můj dotaz zdá hloupý,ale jsem svědkem toho jak se začínají odebírat i tato zdr.omezení např.dlouholetým lupenkářům,kteří mají již postiženy klouby.Přece z těchto omezení neplynou žádné finanční výhody,pouze mi,kteří nedosáhneme na ID,máme monost pracovat např.v chráněných dílnách.Děkuji Vám za Váš názor a přeji pěkný den.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

předal jsem Váš dotaz do poradny NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den,

 

předseda naší organizace, Bc. Krása, mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se uznávání OZZ.

 

Rozhodnutí, zda bude osoba uznána zdravotně znevýhodněnou je plně závislé na rozhodnutí úřadu práce. Úřad práce vychází v této věci ze zákona č. 435/2004 Sb.o zaměstnanosti a ze zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.

 

Nikde není stanoven přehled zdravotních postižení, který by říkal na jaký handicap lze tento status „získat“ a na jaký již ne. Při posuzování vychází posuzující orgán zejména z nálezu ošetřujícího lékaře, popřípadě výsledků funkčních vyšetření a výsledků vlastního vyšetření lékaře (resp. posudkového lékaře).

 

V praxi tedy jde o to, aby posuzovaná osoba kontrolovala, zda byly použity všechny lékařské zprávy, aby posudkový lékař měl přehled o zdravotním stavu co nejucelenější. Právem každého je nahlížet do spisu a v případě neúspěchu se odvolávat.

 

Zmiňovaná legislativa se v poslední době prakticky nezměnila, nárok by měly mít tedy stejné osoby jako dříve. Jde jen o to dobře svou žádost obhájit a doložit všechna potřebná lékařská vyšetření a potvrzení.

 

S pozdravem

 

Bc. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí poradny pro osoby
se zdravotním postižením a seniory
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel. a fax: 266 753 431