Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na nárok statusu OZZ

Autor Věra
Předmět Dotaz na nárok statusu OZZ
Dotaz Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o Váš názor, zda můj zdravotní stav splňuje podmínky pro získání statusu OZZ. Od roku 2002 mám problémy s krční a hrudní páteří, resp. skoliózu krční a hrudní páteře, již chronického původu. Každý rok docházím 1 -2 krát na rehabilitace, mám tenisové lokty, bolesti kolenou (několikrát mi byla z levého kolene odstraňována voda), karpální tunely lehčího stupně, tetanii, migrény (trvající 3 -4 dny s poruchou spánku), neurastenii, cystu v hlavě, střevní problémy, avitaminózu, alergické astma, alergie, celkovou alopecii a začínající bolesti bederní páteře. Od neurologa mám vystaven doklad pro ÚP, že nemůžu vykonávat práci se zatížením na horní končetiny, práci s vynucenou pozicí hlavy, noční směny a psychicky náročnou práci. Při těchto problémech mám omezené možnosti si najít zaměstnání. V roce 2011 jsem si u zdejší OSSZ zažádala o OZZ, kde mi posudková lékařka paní Pechalová při pěti minutovém jednání sdělila, že nesplňuji podmínky OZZ, a že mám hezkou paruku a maturitu, tudíž si práci najdu. Do dnešního dne jsem nezaměstnaná, protože s těmito problémy nikde neprojdu vstupní prohlídkou. Jelikož byl v roce 2012 zrušen statut OZZ, zažádala jsem si o ČID, kde jsem žádala jiného posudkového lékaře. Mému požadavku bylo vyhověno a dotyčný posudkový lékař pan Šilberský měl před sebou mou žádost se zvýrazněným požadavek změny posudkového lékaře. Pan Šilberský mi při tří minutovém jednání opět sdělil, že nesplňuji podmínky, jelikož můj zdravotní stav obodoval na 15 bodů a k získání ČID musím mít 20 bodů. Počínaje letošním rokem a obnovením statusu OZZ, jsem si v lednu opět zažádala o statut OZZ. Opět jsem byla přidělena k posouzení mého zdravotního stavu posudkové lékařce paní Pechalové. Toto naše jednání opět trvalo tři minuty, kde mi sdělila, že nesplňuji podmínky k získání statutu OZZ a víc se se mnou nebavila. Na internetu jsem si našla podmínky pro získání statutu OZZ, kde se uvádí:,,Jako OZZ bude uznán občan, který má zachovánu schopnost vykonávat soustavné zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, ale jeho schopnost být nebo zůstat pracovně začleněný, vykonávat dosavadní kvalifikaci či získat novou, je podstatně omezena. Příčinou tohoto omezení je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který má podle poznatků lékařské vědy trvat déle než rok a podstatně omezuje tělesné, smyslové nebo duševní schopnosti, a tím i schopnost pracovního uplatnění.' Podle mého názoru, si myslím, že tyto podmínky splňuji. Momentálně čekám za vyrozumění o neuznání OZZ, budu podávat odvolání, ale moc nedoufám ve změnu, jelikož o tomto odvolání, které se vyřizuje v Ostravě, údajně rozhoduje, některý z rodinných příslušníků posudkové lékařky paní Pechalové, který je v komisi. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Věro,

nejsem posudkovým lékařem, abych Vám zcela mohl odpovědět na Váš dotaz. Doporučuji Vám podat odvolání ke Krajskému ÚP a případně dodat nové rozhodnutí lékaře, který by měl konstatovat, že Vaše zdravotní postižení Vám významně snižuje pracovní potenciál. Odvolání byste měla podat do 15 dnů od doručení rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji.