Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz na možné přiznání ID

Autor Jana Volopichová
Předmět dotaz na možné přiznání ID
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso.

Mám na Vás dotaz, jestli má smysl žádat o ID s mými potížemi.

Je mi 40 let, ve 20ti letech jsem prodělala těžkou žloutenku, nyní mám chronický zánět jater a v poslední době se mi přidaly další potíže: dráždivý trakčník, psychické potíže, nedomykavost chlopně, tachykardie, chodím na neurologii, na RTG mi zjistili nárůstky na krční páteři a zúžení o 1/3, jdu na MR, léčím se na endokrinologii pro vysokou hladinu prolaktinu (nyní - po roce zjistili, že to jsou vedlejší účinky jedněch léků). Jsem po operaci slepého střeva, žlučníku, 2x gynekologická operace a 2x operace prsu pro nezhoubný nádor, také jsem podstoupila biopsii jater. Beru celkem 7 druhů léků, stále chodím někam na vyšetření a kontroly. Díky častým návštěvám lékařů jsem ztratila práci a nyní jsem již dva roky na ÚP, jsem z toho stavu už zoufalá.  Prosím poraďte mi, zda má význam žádat o ID nebo i ČID.

Děkuji předem Jana V.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Volopichová,

samozřejmě, že o ID požádat můžete. problém je však v tom, že při posuzování nároku na ID se vždy posuzuje vždy jedna hlavní diagnoza a ostatní zdravotní potíže mohou zvýšit počet procentních bodů pro nárok na ID maximálně o 10 %. Asi by bylo nejlepší, abyste si sama prostudovala přílohu vyhlášky č. 359/2009 Sb., kterou se stanoví míra invalidity a podle těchto procentních bodů požádala lékaře, aby Vám tu hlavní diagnózu napsal do žádosti.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.