Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na invalidní důchod z psych. důvodů

Autor Barbora
Předmět Dotaz na invalidní důchod z psych. důvodů
Dotaz

Dobrý den,

je mi 21 let, 8 let docházím k psychiatrovi a léčím se s úzkostnou poruchou, depresivními stavy, panickou poruchou. Tyto problémy mi značně komplikují život. Střední školu jsem dodělala jen s individuálním plánem, protože jsem mívala záchvaty psychosomatické, a ve škole mě doslova "nechtěli". Nyní studuji VŠ, a to kombinovaně, protože individuál zde není možný, takže jsem se "pojistila" abych školu mohla odchodit nějak.. Brala sem již nekolik léků a jsem na nich stále. Upřímně si nedovedu představit svou budoucnost. Přátelé se mě ptali zda mám invalidní důchod, nikdy mě o tom nenapadlo přemýšlet. Ale ted bych se u Vás ráda informovala zda se v takových případech dává, nebo jak to vlastně je. Děkuji a přeji pěkný den, S pozdravem Barbora

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Barboro,

teoreticky je možné i ve Vašem případě požádat o ID, ale nelze odhadnout jak Vaše žádost bude posouzena. Bylo by dobré, aby Vám žádost doporučil Váš ošetřující lékař. Problém může být také v tom, že studujete v kombinovaném studiu a nikoliv v denním. Tím Vám chybí odpracované roky. Měla byste být minimálně evidovaná na úřadu práce jako uchazečka o zaměstnání. Nejlépe bude se informovat na úřadu práce a případně se evidovat jako uchazečka o zaměstnání. Dále Vám doporučuji navštívit okresní správu sociálního zabezpečení a zjistit si, jak je to u Vás s odpracovanými roky.

S pozdravem Václav Krása