Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz na invaliditu po transplantaci ledviny

Autor Andrea
Předmět Dotaz na invaliditu po transplantaci ledviny
Dotaz

Dobrý den! Jsem po příbuzenské transplantaci ledviny v roce 2006. Dostala jsem plný inv. důchod, pokles schopnosti výdělečné činnosti nejméně o 66%. Letos, r. 2012 mě dali na částečný inv. důchod, 50%. Zdravotní stav je nezměněn, žádná změna.Prosím Vás, mám podat námitku a nemohou mi dát třeba i tu 1? To bych nezvládla. Ještě se chci zeptat, den oznámení rozhodnutí je den vyzvednutí zásilky na poště? Prosím Vás, kde mohu najít ty tabulky, co mají lékaři? Děkuji moc

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Andreo,

problém je trochu jiný. Změnou zákona č. 155/1995 Sb., platnou od 1. 1. 2010 je třeba mít k dosažení ID III. stupně 70 % ztráty pracovních schopností. Pokud jste v roce 2006 byla ohodnocena 66 % ztrátou pracovních schopností, tak podle této novečly spadáte  do kategorie ID II. stupně. II. stupeň je přiznáván od ztráty 50 % pracovních schopností. Můžete podat námitku, ale domnívám se, že tím nic nezískáte a trošku riskujete přeřazení do nižšího stupně ID. procento ztráty pracovních schopností najdete ve vyhlášce 359/2009 Sb., o posuzování míry invalidity.

Datum vyzvednutí zásilky na poště je i datem rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása