Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz na ID, ČID

Autor tomáš
Předmět dotaz na ID, ČID
Dotaz

Dobrý den,

mám diagnostikovánu cukrovku 1. typu, 4x denně si aplikuji inzulín. Chodím na pravidelné kontroly k očnímu lékaři, působení cukrovky na vidění prozatím není prokázáno. Před dvěmi lety mi byl odoperován šedý zákal na pravém oku a krátce nato zjištěna díra v sítnici a odchlípená sítnice v témže oku, akutně jsem byl operován ve FNO (napuštěn silikonový olej). Po 2 měsících klidu a po evakuaci silikonového oleje (byl nahrazen plynem) je oko nefunkční (působí v něm navíc agresívní glaukom a oko je tupozraké + šilhavost,. vidím jen rozmazané obrysy, nečtu). Druhé oko mne vede, ovšem i na něm se začíná rozvíjet šedý zákal. Cukrovka je bez výkyvů (dvouměsíční sledovací cukr po poslední biochemii 6,6, denní 12,1), beru také dlouhodobě léky na hypertenzi. Jsem na ÚP 4 roky, letos mi bude 55 let. Mám nárok na ČID - příp. má smysl vůbec s mými omezeními ČID vyřizovat? Jsem evidován na HN, pobírám soc.dávky a Příspěvek na bydlení - v této souvislosti se chci také zeptat, zda se případným přechodem do ČID ruší všechny sociální dávky a podpory, nebo některé zůstanou zachovány...

děkuji za reakci

Tomáš

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Tomáši,

myslím si, že vždycky stojí za to pokusit se požádat o invalidní důchod. je však pravda, že pro Vaše postižení pravděpodobně bude těžké získat ID, a to maximálně I. stupně. Šedý zákal není důvod k invaliditě, neboť se dá dobře odoperovat. Možná byste měl zkoumat, zda nedošlo k pochybení při operaci Vašeho pravého oka. protože pak byste měl samozřejmě nárok na určitou náhradu. Ale to byste se musel obrátit na soud a mít nějaký odborný posudek. Byla by to zpočátku i nákladná věc.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu. Děkuji