Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz na ČID

Autor Vilma
Předmět dotaz na ČID
Dotaz Hezký den, pane Kráso. Před 22 lety jsem utrpěla úraz páteře a od té doby průběžně trpím bolestmi v dolní část zad. Před 2 lety se již začaly stupňovat až do stavů, kdy jsem nebyla schopna žádné chůze, v křeči jsem stála např. uprostřed křižovatky a nebyla schopna se pohnout. Nemohla jsem nikde nic zařídit, jakmile jsem musela zůstat stát na místě (ve frontě)okamžitě se dostavují bolesti, v noci jsem bolestí nespala. V té době jsem se dlouhodobě léčila na orthopedii. Podala jsem žádost o ID, bylo mi doporučeno absolvovat vyšetření na neurologii. MUDr. se na mě podíval ve dveřích, požádal mě abych se na lehátku posadila z vleže bez pomoci rukou (podotýkám, že jsem v té době nebyla schopna se posadit bez toho, že jsem se pár minut v bolesti otáčela na bok a teprve z boku byla schopna vstát z postele). Do dokumentace mi uvedl, že nemám posílené břišní svalstvo - mě řekl, že jsem líná. Na základě tohoto posudku mi byla celkem arogantním způsobem zamítnuta žádost o ID. Na základě odvolání mi MUDr. při přezkumném řízení sdělila, že díky tomuto posudku nelze ID přidělit a doporučila jiného neurologa. Toho, který byl ochoten mě přijmout jsem našla až po dalším půl roce. Po absolvování mag.rezonance byl zjištěn výhřez ploténky L5-S1 o 5mm s protruzí a kořenové dráždění na obě strany, více vpravo. Ty poslední 3 roky byly utrpením, nejhorší bezmoc, když vám nikdo bolest nevěří a dělají z vás podvodníka. V květnu se můj stav zhoršil natolik, že jsem skončila na kapačkách na neurochuirurgii, ty mi zabraly až po celých 8 týdnech. Od poloviny června jsem v PN, můj stav je nyní takový, že když jsem v klidu, v teple, nemusím v podstatě vyjít z domu, nebo jen na chvíli, je mi celkem dobře, s občasnými výstřely do pravé nohy. Jakmile musím např, absolvovat vyšetření, která nejsou v místě bydliště, tak jedině autem (bus nebo vlak nepřichází v úvahu pro čekání na zastávce - a tím okamžitých bolestí, tak s problémy v parkování ve městech, s docházkovou vzdáleností), tak se z toho opět pár dní vzpamatovávám. Nyní jsem měla absolvovat rehabilitace, po 3 návštěvách se mi opět bolesti vrátily zpět, po dohodě jsem musela přerušit. Nyní vyčerpám 180 denní podpůrčí dobu, tzn. budu pozvána před posudkového lékaře. Kontrolní návštěvu mám neurochirurgii 6.1.12. Obávám se, že mi bude nyní PN ukončena. Myslíte, že mám nárok na ČID, a pro mě potřebné přiznání značky pro invalidu, které by mi opravdu dost zlepšilo život? Myslíte, že pokud mi při první žádosti o ID bylo posouzeno poškození ve výši pouze 18% (tehdy při výhřezu 3mm bez dalších poškození, které je nyní prokazatelně zhoršené). Děkuji Vilma

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Vilmo,

nejsem posudkovým lékařem. Obávám se však, že 6 měsíční PN ještě není důvodem pro přiznání ČID. Doporučuji Vám, abyste uvažovala o podání žádosti o ID až na jaře příštího roku pokud budete nadále v pracovní neschopnosti.

S pozdravem Václav Krása