Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz k PID

Autor Jiřička
Předmět Dotaz k PID
Dotaz

Dobrý den,

rád bych Vás poprosil o odpověď na následující dotaz:
U člověka ve věku 28 let, činí potřebná doba účasti na sociálním pojištění, která je mimo jiné podmínkou pro získání PID, minimálně 5 let. Tato doba se zjišťuje z deseti let zpětně. Znamená to tedy, že doba účasti na sociálním pojištění z doby více jak 10 let zpětně - není brána v úvahu pro výši PID a nemá tedy na výši PID vůbec žádný vliv? - např. syn studoval 4 roky sš. v letech 95-99, plně invalidní je od listopadu 2009, ale tyto roky 95-99, kdy za něj pojistné hradil stát, se do celkové doby účasti na sociálním pojištění nezapočtou a tudíž se nemohou na výsledné výši PID projevit?

Děkuji mnohokrát za odpověď. O. Jiřička.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jiřičko,

úprava je taková, že žadatel o ID může použít možnosti  buď 5 odpracovaných let za posledních 10 let nebo také 10 let odpracovaných za posledních 20 let. Tuto úpravu zákon o důchodovém pojištění připouští, myslím, že to by bylo pro Vás výhodnější.

S pozdravem Václav Krása