Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz částečný invalidní důchod II.stupeň

Autor Martina Hronková
Předmět Dotaz částečný invalidní důchod II.stupeň
Dotaz

Vážený pane Kráso.Jsem tak trochu bezradná a nevím jak dál postupovat Jsem invalidním občanem a letos mě byl přiznám invalidní důchod II.stupně s 50 procentním  postižem. Moje nemoc se projevila ve třech letech mého věku .Jedná se o exestozovou chorobu se značnou deformitou kostí.O invalidní důchod jsem požádala v roce 2000 a byl mě  přiznán důchod I.stupně s  částkou 1012Kč.:Bohužel nemoc měla natolik vzestupné tendence že dnes ve 40 letech už se léčím z artrómzou 3stupně a dále se léčím s osteoporůzu .Nemám meniskus ani chrupavku atd ......Mám paralizující bolesti. A proto jsem letos požádala ČSSZ o přeskoumání mého zdravotního stavu .Jelikož lékaři mě nedororučuji žádnoou pracovní zátěž.Ano, bylo vše prošetřeno posud.lékařem a byl přiznám částečný invalidní důchod II.stupně.Bohužel pro mne to má jedno,... ale. .......Jako invalidní důchodce I.stupně jsem do ledna letošního roku pobírala důchod ve výší 3600Kč.Po prozkoumání mého zdravotního stavu a zvýšení stupně invalidity ,bohužel částka mého invalidníhjo důchodu zústává stále stejná.3600Kč.( Ani posud.lékař tomu nechtěl věřit  ). Nemohu si dovolit méně pracovat a zároveň mám strach ,že se můj zdravotní stav bude neustále zhoršovat .Máte pro mě nějakou radu . Nebo jsem odsouzená k tomu čekat až mě mé tělo dosloží zcela a bude mě přiznán důchod třetího stupně.Děkuji za radu a pomoc.S pozdravem Hronková Martina

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hronková,

předal jsem Váš dotaz k zodpovězení panu JUDr. Hutařovi.

S pozdravem Václav Krása

Dobrý den paní Hronková,

 

obávám se, že Vámi popisovaná situace má vysvětlení, které je bohužel v souladu se zákonem. Jde o to, že v roce 2000 Vám nemohl být přiznám invalidní důchod prvního stupně, ale částečný invalidní důchod, neboť v té době existoval pouze částečný a plný invalidní důchod. Invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně byly zavedeny teprve od roku 2010. Protože Vaše postižení při přiznávání částečného invalidního důchodu bylo zřejmě hodnoceno méně než 50%, byl Vám Váš částečný invalidní důchod změněn na invalidní důchod prvního stupně. Protože nebylo možné snížit procentní výměru invalidního důchodu, byla Vám zachována procentní výměra částečného invalidního důchodu, která v novém systému odpovídá procentní výměře invalidního důchodu druhého stupně. To s velkou pravděpodobností bude vysvětlení toho, proč při změně Vašeho invalidního důchodu z prvního na druhý stupeň se Vám částka 3 600 Kč nezměnila. Procentní výměra dřívějšího částečného invalidního důchodu odpovídá nově procentní výměře při invaliditě druhého stupně.

Protože je zřejmé, že s touto částkou nemůžete vyžít, doporučuji obrátit se na Úřad práce se žádostí o příspěvek na bydlení a žádostí o pomoc v hmotné nouzi formou příspěvku na živobytí, případně doplatku na bydlení.

Bližší informace v tomto směru Vám poskytne naše poradna na telefonním čísle 266 753 427 nebo na emailové adrese poradnanrzp@nrzp.cz.

 

S pozdravem

JUDr. Jan Hutař

ředitel Legislativního odboru NRZP ČR

 

V Praze dne 16.4.2013

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.