Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor jarda
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

obracím se na Vás s prozbou o radu.Byla mi přiznána invalidita 2.stupně a zajímalo by mne jestli si v této invalidní skupině mohu ještě přividělat a pokud ano jak moc.Také by mne zajímalo zdali nepozbydu řidičské oprávnění,pracoval jsem jako řidič z povolání.Jeli to možné zkuste mi vysvětlit z jaké částky se vypočítává částka vypláceného invalidního důchodu když mám invaliditu 2.stupně,má hrubá mzda se v době kdy jsem normálně pracoval se pohybovala od 22000-23000kč. Marně jsem se snažil tyto informace zjistit na netu,ale nepodařilo se mi najit uspokojivou odpověd.Jsem v dosti svízelné životní a finanční situaci a proto jsou to pro mne dosti podstatné informace.Za odpověd předem děkuji.Martnicky.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jardo,

při přiznání ID II. stupně můžete pracovat.Měl byste vykonávat lehčí práce. Řidičské oprávnění nepozbydete, ale pokud jste pracoval jako řidič z povolání nákladních vozů či autobusů, tak to by asi byl opravdu problém. Je možné však, že budete pozván ke kontrole zdravotního stavu v souvislosti s Vaším řidičským oprávněním a pak bude záležet na lékaři jak posoudí Váš zdravotní stav.

Výpočet důchodu příliš neumím, je v zásadě popsán v zákoně číslo 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění. U důchodu je nejprve základní výměra, která je pro všechny důchody stejná a činí 2300,- korun a dále se vypočítává pojistná suma, a to tak, že se počítá 0,75 % z vyměřovacího základu, který u Vás je stanoven na základě příjmů. Můj odhad je, že byste měl pobírat kolem 8000 - 9000 korun.

S pozdravem Václav Krása