Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Růžena
Předmět dotaz
Dotaz

Vážený pane Krása,

   obracím se na vás s prosbou o radu. 4 roky jsem byla v invalidním důchodu 3 stupně pro postižení nosných kloubů a problémy s páteří. Dnes mi byl důchod 3 stupně odebrán a byla jsem přeřazena do 2 stupně. Proti tomuto rozhodnutí  podám námitku a požádám o znovu posouzení mého zdravotního stavu. Chtěla jsem se zeptat jak je to s vyplácením důchodu. Myslím si, že pokud podám námitku, nenabude rozhodnutí OSSZ právní moci. Jaký budu pobírat důchod? Ten původní ze 3 stupně nebo mi bude vyměřen důchod ve 2 stupni? V případě, že bych u námitkového řízení neuspěla, musela bych vracet  "přeplatek" ( rozdíl mezi 3 a 2 stupněm ) ? Nebo mi vyplácení pozastaví až do vyřešení celé záležitosti ?  V případě že by mi zůstal 2 stupeň musím se přihlásit na ÚP ?   Můžu brát podporu? Je mi 56 roků, takže na 11 měsíců ? A z čeho se vypočítává podpora?

Vážený pane Krása, předem vám moc děkuji za odpověď a jelikož toto není první dotaz, chtěla bych vám poděkovat jak ochotně, srozumitelně pro nás důchodce odpovídáte na naše dotazy.

Ještě jednou díky a přeji vám pevné zdraví !!!!!!!!!

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Růženo,

námitka nemá bohužel odkladný účinek. To znamená, že od příštího měsíce budete pobírat ID pouze ve výši II. stupně. POkud byste s námitkou uspěla, bude Vám ID doplacen. Doporučuji Vám se přihlásit na ÚP především proto, že se Vám budou počítat tři roky jako odpracované,  do nároku na starobní důchod. POkud byste nebyla v evidenci, tak Vám nebude počítáno nic. Námitku musíte poslat prostřednictvím OSSZ na ČSSZ.

S pozdravem Václav Krása