Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Helena Hartelová
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den!

Prosím vás, mam  vážný dotaz, mám syna je mu 33 let, onemocněl na Varfanum sindrom, je po operaci aorty,ma ji odvedenou  od srdce k břišní aortě,pobíraá častečný důchod, byl doporučen,lékařem na plný důchod,který mu nepřiznali, ještě ma umělou chlopen, 3. 12 mu skončila 1 rok nemocenské. 4.12 ho odvezli ráno akutně  na další operaci aorty jak máme pokračovat,aby mu přiznaly plný invalidní důchod      Děkují vám za vyčerpavajíci odpověd 

                                                                                                           Ze srdečným pozdravem Hartelová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní,
 
obdržela  jsem od  pana předsedy V. Krásy, Váš dotaz s tím, abych  na něj odpověděla a podala potřebné informace.
Jako prvním problémem se budu zabývat nemocenskou vašeho syna. Píšete, že mu dne 3.12.08 skončila 12-ti měsíční neschopnost a dne 4.12.08 byl převezen do nemocnice. Protože l2 měsíců neschopnosti je pro nemocenskou mezní, doporučuji, aby  si v rámci situace požádal o tak zvanou podpůrčí dobu trvání nemocenské. Jinak bude sice práce neschopný, ale bez nároku na nemocenské dávky. Podotýkám, že podpůrčí doba mu nemusí být  přiznána.Ale za pokus to rozhodně stojí.
Pokud  jde o druhý problém a sice nepřiznání PID tak po obdržení  rozhodnutí o nepřiznání si váš syn může ve lhůtě dvou měsíců podat odvolání formou správní žaloby k Městskému soudu -pokud jste z Prahy, jinak ke Krajskému soudu.Až nastane tato situace, bylo by vhodné,  aby jste se spojila přímo se mnou na tel.č. 266 753 422 ve dnech pondělí až středa  v době od 9.00 až 13.00 hodin a já vám poradím jak na sepsání žaloby a sdělím její  formu.Jiná možnost pokračovat  jednání o PID  je ta, že by jste odvolání nepodávali a po nějaké době  podali žádost o důchod znova. Já jsem toho názoru, že žaloba je vhodným způsobem pokračování v boji o důchod.
Tolik tedy zatím v odpověď a uvítám, když se ozvete, až nastane čas.
 
Jsem s pozdravem.JUDr. Dreslerová Věra - poradna NRZP ČR ( tel: 266 753 422 )