Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Králová
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den  Byl mi diagnostikován Karpální tunel a a onemocnění krční páteře,jak jsem se dozvěděla je to nemoc s povolání ,ale zatím žádné omezení nemám jelikož je to čerstvá záležitost ,mám jít na operaci mám těžké poškození karpu,ale nevím jak vlastně si mám zažádat o ČID nebo o omezení ,jsem totiž vedena na úřadu práce a nemocenskou nemám a doktor mi zatím nic neříkal  .Na UP budou též chtít nějaké potvrzení že nemohu dělat každou práci .Když mám tedy tento nález,kdy mohu o výše uvedené žádat? děkuji moc za vysvětlení

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Králová,
píšete že se jedná o čerstvou záležitost. V oblasti posuzování zdravotního stavu se vychází z toho, že se musí jednat o nepříznivý zdravotní stav, který má podle poznatků lékařské vědy trvat nejméně rok. Jestliže jste vedena na úřadu práce, jste nyní pravděpodobně v pracovní neschopnosti. Na nemocenské Vám nárok nevzniká. Pokud byste se ocitla ve stavu hmotné nouze, můžete žádat o příspěvek na živobytí. Po operaci a rekonvalescenci se Vám buď zcela navrátí schopnost pracovat. Nebo budete moci pracovat jen s určitými omezeními. Postup je potom takový, že ÚP doložíte lékařskou zprávu o svém zdravotním stavu a posudkový lékaž úřadu práce zhodnotí, zda jste osobou znevýhodněnou. V případě, že by Váš zdravotní stav byl ještě horší a významně snižoval Vaši schopnost soustavné výdělečné činnosti, je možno žádat o přiznání invalidního důhodu. I toto posuzuje posudkový lékař, ale již ne úřadu práce, ale ČSSZ. V takovém případě je pracovní rekomandace součástí posudku posudkového lékaře.
Doporučuji Vám toto zkonzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, ten by Vám měl sdělit pravdědobný průběh Vašeho onemocnění a měl by Vám řící, zda je namístě žádost o přiznání ID.Nezapomeňte se obrátit na zaměstnavatele, kde jste vykonávala práci která nemoc z povolání způsobila a uvedenou situaci mu oznamte. 
S pozdravem.
Václav Krása