Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Monika
Předmět dotaz
Dotaz Dobrý den,mám na Vás tento dotaz:minulý týden jsem byla na ČSSZ ohledně přiznání ID.Po přečtení a posouzení mého zdravotního stavu paní doktorka řekla,že mám nárok na ID IIstupně,ovšem když jsem jí oznámila,že jsem si našla nové zaměstnání,od září, na ranní směnu(do ted´jsem pracovala v nepřetržitém provozu),řekla,že bude lepší přiznat ID Istupně,protože při IIstupni bych měla být zaměstnána pouze na zkrácený úvazek.Po přečtení vašich odpovědí na dotazy jiných lidí,soudím,že to je mylná informace,že i při IIstupni mohu pracovat na plný úvazek.Jak mám v tomto případě dál postupovat?Protože jsem ten minulý týden nevěděla,jak to je,kývla jsem na přiznání ID Istupně.Děkuji za odpovědˇ.MW

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moniko,

v zákonu o důchodovém pojištění ani jiný zákonný předpis nestanoví žádné omezení pracovní činnosti příjemce I. či II. stuopně ID. Vůbec nechápu, že posudkový lékař může něco takového prohlásit. Buďto pokles vašich pracovních schopností je 50 % a výše a nebo není. Tudíž buď máte nárok na ID II. stupně a nebo nemáte. Není možné stanovit stupeň ID podle toho zda zrovna pracujete či ne. Doporučuji Vám, abyste s tímto textem šla opět za paní doktorkou a snažila se jí to vysvětlit. Zároveň by bylo dobré, pokud byste měla písemně popsáno, že posudková lékařka Vám snížila stupeň ID na základě Vašeho prohlášení, že budete pracovat na ranní směnu. Možná by bylo dobré ji požádat, aby Vám to dala písemně. Pokud přesto Vám bude stanoven ID I. stupně, doporučuji podat námitku na ČSSZ. Námitku musíte však podat až po obdržení rozhodnutí o přiznání stupně ID. Námitka musí být podána do 30 dnů po obdržení rozhodnutí.

S pozdravem Václav Krása