Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor J.Kupilíková
Předmět dotaz
Dotaz
 

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu:
Mám ČID a nyní se mi vyřizuje PID. V současné době jdem na neschopence - jsem OSVČ - mám asi 1400,-Kč měsíčně marodné.Bylo mi řečeno pracovnicí na sociálním odboru, že teprve Praha určí datum přiznání PID a pokud se to bude křížit s mým marodným,budu ho muset vrátit. To se mi nelíbí, protože přece když už budu mít přiznaný PID a budu si nadále platit na nemocnost, budu dostávat PID i dávku nemocenské, pokud budu marodit. Prosím proto o vysvětlení. Ptám se také proto, že moje známá čekala několik měsíců na PID, brala sociální dávky a ty vracet nemusí. Připadá mi to velmi nespravedlivé, když si na nemoc platím sama, byť jen malou částku. Velmi děkuji za zodpovězení mého dotazu.


Jitka Kupilíková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kupilíková,

pracovnice sociálního odboru Vás správně upozornila na možnost, že později můžete část nemocenských dávek vracet. Důchod je vždy přiznán k datu, kdy byla podána žádost. Toto řízení však může probíhat řadu měsíců. Pokud po celou dobu budete pobírat nemocenské dávky od doby, kdy jste požádala o přiznání PID až do doby přiznání důchodu, vzniká zde nebezpečí, že překročíte podpůrčí dobu v délce 84 dnů. Zákon totiž uvádí, že při pobírání plného invalidního důchodu může být podpůrčí doba v nemoci maximálně do výše 84 dnů v roce.

S pozdravem.

Václav Krása