Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Josef
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den. Chci se zeptat od unora 2001 jsem na plném invalidním důchodu. V březnu mi bylo 60 roků. Léčím se na diagnozu sistemová sklerodermie. Dnes jsem obdržel předvolání na přeskum mého zdravotního stavu mojí invalidity. Jsem držitelem průkazky ZTP. Mám veliké obavy že vzhledem dnešní politické situaci se invalidní důchody odnímají hodně invalidním důchodcům zda bych měl nějaký nárok na předčasný starobní důchod a z čeho by mi ho vypočetli. Odchod do řádného starobního důchodu mám 5.11.2013 Můj invalidní důchod činí 10132 Kč

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Josefe,

pokud jste nebyl v roce 2009 u posouzení Vašeho zdravotního stavu z důvodu invalidity, tak při případném odebrání ID III. stupně Vám přesto bude tento důchod vyplácen ještě po 13 dalších měsíců. To znamená minimálně do května 2012. Pokud by Vám skutečně byl snížen ID na II. nebo I. stupěň, bylo by nejlépe, kdybyste po uplynutí 13 měsíců odešel do předčasného starobního důchodu. Ten by Vám byl vypočítám jednak z Vaší předchozí pracovní aktivity a dále ze všeobecného vyměřovacího základu za období, kdy jste pobíral ID III. stupně a nepracoval jste. Starobní důchod by Vám sice mírně krácen, ale pořád by to bylo lepší než pobírat ID II. nebo I. stupně.

S pozdravem Václav Krása