Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Ivana Nováková
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den pane Krása.6.ledna 2011 jsem byla u posudkové komise v Nymburce kde mi bylo řečeno,že mi odebírají invalidní důchod 1.stupně ,jelikož moje pracovní schopnost poklesla už jen o 25% asi se dějí zazraky protože jsem častečný důchod pobírala od roku 2004  po operaci TEP a to jsem měla sníženou pracovní schopnost o 40% a za celých 6 let mě na LPK nezvali. Mám od dětství problémy,a v 38letech jsem byla na TEP a mám problémy s páteří a v loni jsem začala mít dost velké problémy,Spolyndoza,Spolyndoartroza,degenerativni změny na chodidlech apod.Nestihla jsem do 6.ledna. zprávu od neurologa kterou už nyní mám a tak se chci zeptat jestli má vůbec cenu podávat odvolání.Ještě mám jeden dotaz,když jsem byla 6.1.2011 na LPK a p.Doktorka mi sdělila,že už to není na důchod,že mi ho odeberou tak už mě nenapadlo,že mám za měsíc Leden důchod na poště,tak jsem tam ani nešla.Až nyní jsem zjistila,že odejmutí důchodu je k 18.2.2011.Nikdo mě na to neupozornil takže můj důchod se vrátil na CSSZ a já jsem o 4.000 chudší. Měli by nás obyčejné lidi trošku více informovat,když už nám ty důchody berou ono mít 4000 nebo nemít když berete nemocenskou 8000tisíc je opravdu znát. Děkuji za váš čas a za radu co dál.Děkuji Nováková.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nováková,

doporučuji Vám následující postup.

Proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o snížení nebo odebrání ID je možné podat námitku. Podání námitek však není zcela bez úskalí. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Pokud ji omylem zašle soudu, nikoli ČSSZ, riskuje, že 30ti denní lhůta uplyne marně. Soud totiž nemá povinnost postoupit omylem doručenou námitku správnému adresátovi. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu. Námitka se podává na ČSSZ, a to prostřednictvím OSSZ. Domnívám se, že je lepší podat námitku prostřednictvím OSSZ, protože ČSSZ se stejně obrátí na OSSZ o informace. Takže to znamená, že adresovat námitku budete na ČSSZ, ale podáte ji na OSSZ. Upozorňuji Vás ještě, že námitka nemá odkladný účinek, to znamená, že důchod Vám bude snížen nebo odebrán. Pokud námitka bude přijata, nebo uspějete v soudním řízení, tak Vám důchod bude zpětně vyplacen.

Zároveň Vám doporučuji, abyste se dostavila na OSSZ a požádala o opětovné zaslání důchodu za leden 2011, náleží Vám, a tudíž Vám jej musí poslat. S pozdravem Václav Krása