Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Libuše Kordecká
Předmět Dotaz
Dotaz Dobrý den, Jsem uživatelem invalidního důchodu pro invalidu 3. stupně. Dnes to je 31. 1. 2011 jsem byla pozvána k posudkové lékařce do Karviné, kvůli mému důchodu. Posudková lékařka mi vzala důchod i přes to, že měla všechny lékařské podklady o mém zdravotním stavu. V těchto zpráva bylo jasně napsáno, že můj zdravotní stav mně dělá práceneschopnou. V roce 2005 mi byla diagnostikována zhoubná rakovina prsu, podstoupila jsem tedy onkologickou operaci po, které se u mně objevil limfedém na pravé ruce. V roce 2010 mi byla vyoperována metastáze z krku, v tomto samém roce mi byli zjištěny nálezy na páteři a štítné žláze, letos jdu na operaci štítné žlázy. Nejsem schopná vykonávat ani domácí práce, protože trpím chronickými bolestmi páteře a častými záněty žil na pravé ruce. I přes to všechno mi byl důchod odebrán. Prosím poraďte mi co mám dělat. S pozdravem Libuše Kordecká

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kordecká,

doporučuji Vám, abyste hned po obdržení rozhodnutí podala námitku proti odebrání důchodu. Od 1. ledna 2010 mohou osoby, které nesouhlasí s rozhodnutím o ID podat proti rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení námitky. Až dosud bylo rozhodnutí ČSSZ konečné a jedinou možnost obrany představovala soudní cesta. Pokud žadatel námitky neuplatní, nemůže se později obrátit na soud a žádat soudní přezkum rozhodnutí ČSSZ. Soud by takovou žádost odmítl s odůvodněním, že žadatel nevyčerpal všechny možnosti obrany. Lhůta pro podání námitek také není příliš dlouhá – námitka musí být uplatněna do 30ti dnů od doručení rozhodnutí o důchodu a žadatel ji musí zaslat přímo ČSSZ. Po uplynutí lhůty už není šance na jakoukoli změnu.

S pozdravem Václav Krása