Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

DOTAZ

Autor PETRA
Předmět DOTAZ
Dotaz

MAM DOTAZ MANŽEL JE PO STŘELNÉM PORANĚNÍ HLAVY, V ROCE 1993 30-12,SEMU STAL URAZ ZAVINĚN JINOU OSOBOU,MÁ PO URAZE PRAVOSTRANOU EPILEPSII,NEVIDÍ NA PRAVÉ OKO,JE SPOMALENEJ PŘI ROZHODOVÁNÍ,ZÁCHVATY MÍVÁ PRUMĚRNE 20 DO MĚSÍCE TAKŽE OPRAVDU NENÍ DOST MOŽNÉ ABI ZUSTAL BEZ DOZORU, PROMNEJETO OPTÍŽNÉ VTOM ŽE NEMOHU CHODIT DO ZAMĚSTNÁNÍ A JEDINÉ CO MNE ŠLO VIŘÍDIT JE TO ŽEJSEM ZBAVENA HRADIT ZDRAVOTNÍ A SOCIALNÍ DÁVKY,MUJ DOTAZ JE TEN JESTLÍ MÁM NÁROK POBÍRAT NĚJAKÍ PŘÍSPĚVEK A PROČ MANŽELOVI NEUZNALY ZTP/P. VDYT ŮRAS SI NEZAVINIL A NADOSMRTI NEMUŽE ZUSTAT BEZ MÉ PŘÍTOMNOSTI A JÁ NEMÁM MOŽNOST PRACOVAT, MÁM NĚJAKOU MOŽNOST ALEJSPON NA FINANČNÍ POMOC?? DĚKUJI PŘEDEM ZA ODBORNEJ NÁZOR A POMOC Z POZDRAVEM, ŠMEJKALOVÁ PETRA, MIKULÁŠOVICE 1060 OKRES DĚČÍN PSČ-40779

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Šmejkalová,

 

Váš manžel by měl pravděpodobně pobírat invalidní důchod. Vzhledem k jeho zdravotnímu stavu by bylo dobré, aby si požádal o příspěvek na péči, protože není schopen samostatně si zajišťovat potřeby pro svoji osobu. Například praní prádla, vaření jídla, nákupy a podobně. Žádost o příspěvek na péči se podává na odboru sociální péče Vaší obce s rozšířenou působností. Pokud by Vašemu manželovi byl přiznán příspěvek na péči minimálně ve II. stupni, tak by se Vám zároveň péče počítala do odpracovaných let nároku na starobní důchod, což je pro Vás velmi důležité. Pokud Váš manžel nebere ID, je potřeba o něj požádat na OSSZ. Možná by bylo také dobré zkusit požádat o přiznání výhod II. stupně(průkazka ZTP) podle vyhlášky č. 182/1991 Sb. O průkazku ZTP se také žádá na odboru sociální péče Vaší obce s rozšířenou působností. Na základě této průkazky by mohl manžel požádat o další dávky.

S pozdravem Václav Krása