Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor votavová petra
Předmět dotaz
Dotaz dobrý den,dne 25.6.2010 jsem podala na ossz ve zlíně žádost o invalidní důchod.19.7.2010 jsem byla uznaná plně invalidní 3stupen,pokles prac.schop.o 70% schopna prac.činosti za zcela mimořádnych podmínek.byla jsem přesvědčena že do 90dnu od podání žadosti bude o duchodu rozhodnute.jsem v těžké situaci,jsem samoživitelka,mam 3děti zletily vysokopškolák,nezl.středoškolák a nezl.žák ZŠ.ačkoliv jsem urgovala na čssz vyplatu alespon zálohy duchodu,ktera mi byla schválena do dnešního dne jsem ji nedostala,ani žadné vyrozumění ač se domnívám že 90dní od podání uplynulo 25.9.2010.mam nastoupit na onkologickou léčbu do prahy Motol ale jsem od srpna kdy mi přišla poslední nemocenka2400kč bez fin.prostředků.otec dětí žije v rusku a bohužel na děti nepřispívá ačkoli je zaměstnán.čekala jsem ze strany čssz pochopení kdy jsem nezstale volala o prosbu zda by mohli zalohu odeslat do meho nastupu do prahy poněvač by peníze neměl kdo převzít.každy tyden me řekli jinou informaci,vaší žadost ještě nemá žadné odělení,a pod.15.9.mě sdělili že mam schvalenu zalohu 16000kč.a že do 14dní příjde.v pondelí 4.10.nastupuji do prahy ale zaloha mi nepřišla.chápu že je na čssz nejaky systém plateb ale já sem provolala min 300kč kvuli planym slibum a myslím že má situace byla z jejich strany možná řešit nějakym způsobem jak mi vyhovět.děti zustanou tedy bez fin.prostředku.jelikož nemam již ani rodiče ani žadné rodiné příslušníky kteří by mě mohli finančně pomoci.věděla jsem že v tuhla dobu do prahy budu nastupovat proto jsem začala vyřizovat duchod již v červnu.plně invalidní jsem byla uznána zpětně od 15.6.2010.mohu vědět jaká je lhůta pro vyřízení důchodu?počíta se doba podání mé žadosti na ossz ve zlíně nebo až samotné přijetí žadosti v praze na čssz.všechny podklady mám v pořádku dle sdělení pracovnice ossz ve zlíně ktera se mnou žadost sepisovala.děkuji.votavová petra

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Votavová,

bohužel ve Vašem případě nezbývá opravdu než neustále urgovat na ČSSZ zaslání zálohy. Máte sice možnost obrátit se na soud se žalobou pro nečinnost, ale to je vše na dlouhé lokte. Nejlépe by bylo, kdybyste Vaší stížnost napsala panu ministrovi Drábkovi. Na Poříčním právu 1/376, 128 01 Praha 2. Tento týden ve středu jsem panu ministrovi poslal poměrně ostrý dopis, ve kterém jsem ho vyzval, aby ministerstvo urychleně zjednalo nápravu. Chápu Vaši složitou situaci, ale nejsem schopen Vám účinněji poradit. Možná by stálo za to, až se Vaše situace nějak stabilizuje žalovat ČSSZ za majetkovou újmu, ve formě úroků a plateb za poskytnutí úvěru. To vidím do budoucna jako určitý bič na ČSSZ.

S pozdravem Václav Krása