Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Vera Lezakova
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobry den.Muzete nam prosim pomoc a poradit.Manzel je od roku 2005 v invalid.duch.(je po mozkove prihode a ma poskozen mozek)Je zavisli na pomoc druheho,take mu to pisi lekari ze,ma byt pod dohlede a nema chodit bez doprovodu.Jeho stav po celou dobu je stejny a pomalu se zhorsuje.Tento tydem mu vsak prislo zamitnuti a odebrani prukazuZTP/P a take peco.prispevku(2 stup).Byli z toho prekvapeni i uredneci,kteri u nas provadeli kontrolu.Jelikoz body odpovidali k tomu,aby mu vse zustalo,ale posudk.lekar vse zamitl.Samozrejme,ze se pokusime odvolat,ale co mam delat ja.Mam ho strach vubec nehat sameho doma.Nevim jestli po dobu odvolani se za me bude dal platit zdrav.poj.,nebo se se musim jit zaevidovat na pra.urad. A co mam delat s manzelem(zavrit do nejake klece)?Manzelovi je 55let a me 53let.Mebo uz jsem ze vseho tak zoufala ,ze bych nejradej ukoncila nas zivot.Dekuji za radu.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ležáková,

dostala jste se Vy a Váš manžel do složité situace a pravděpodobně došlo i k porušení zákona o sociálních službách. Pokud Váš manžel pobíral příspěvek na péči ve II. stupni, je velmi zvláštní a zcela neobvyklé, že mu byl zcela odebrán. Není pravda, když Vám úředníci tvrdí, že posudkový lékař zamítl příspěvek na péči. K tomu on nemá pravomoc. Posudkový lékař se sice k příspěvku vyjadřuje, ale rozhodující je stanovisko sociálních pracovníků, kteří u Vás byli na sociálním šetření, aby posoudili míru závislosti Vašeho manžela na pomoci druhé osoby. Doporučuji Vám, abyste se odvola proti rozhodnutí o odebrání příspěvku na péči, a to ke Krajskému úřadu. Současně Vám doporučuji, abyste se přihlásila na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, protože jinak byste musela platit zdravotní pojištění a nebyla by Vám započítávána doba  na nárok na starobní důchod. Pokud jde o odebrání ZTP/P, je potřeba se také odvolat ke KÚ, doporučuji Vám však, abyste se odvolala zvlášť u příspěvku na péči a zvlášť u průkazky ZTP/P. Nepodávejte odvolání u těchto věcí společně, protože Váš případ je hodně zvláštní, doporučuji Vám, abyste se obrátila na poradnu NRZP ČR. tel. : 266 753 427, poradna@nrzp.cz, proto, abyste jim sdělila komunikační spojení na Vás, aby Vám mohli účinně pomoci. Váš případ by se dal velmi dobře mediálně využít k většímu tlaku na úředníky, kteří Vašemu manželovi odebrali příspěvek na péči, také průkazku ZTP/P. Pokud byste s tím souhlasila, sdělte to prosím poradně  NRZP ČR.

S pozdravem Václav Krása