Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

DOTAZ

Autor Alois Bilko
Předmět DOTAZ
Dotaz

Prosím laskavě o odpovědˇ.

1.)

Dozvěděl jsem se ,že od roku 2010,budu automaticky převeden do důchodu.mám plný invalidní důchod! ( 3 )

Chci se zeptat protože pracuji a vydělávám si nějakou korunku budu potom až dovrším 65 let mít možnot dále pracovat např. v chráněných dílnám nebo ve firmě ,kde pracuji s tím, že mě firmá zaměstnavá protože má možnost získat státní příspěvek 8000,-kč.Zda tím ona nestratí nárok státní příspěvek na mne a tím mě nezaměstná a nespíše se mnou novou smlouvu ,? Tím příjdu o práci!

2.)

Mám 64 let a chci zeptat zda i já jako plný invalidní důchodce,který platí ZP a SP si letos přividělávám 4% k důchodu.

Děkuji za rychlou odpovědˇ.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Bílko,

je to skutečně tak, že po dovršení 65 let je příjemce PID automaticky přeřazen do starobního důchodu. Pokud pracujete a pobíráte PID, nezvyšuje se Vám procentní výměra starobního důchodu za odpracované roky nad věkovou hranicí nároku na starobní důchod. Přesto můžete postupovat tak, že se vzdáte pobírání PID a požádáte o přiznání starobního důchodu. Možná, že to pro Vás může být výhodnější. Doporučuji však, abyste si nejprve požádal ČSSZ o předběžný přepočet.

S pozdravem Václav Krása