Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Renata Husáková
Předmět Dotaz
Dotaz Dobrý den,mám syna ,který měl 5. března 18 let.V lednu jsme žádali o ID z mládí a dnes mu došlo rozhodnutí,že mu ID zamitají z důvodu nesplnění podmínky a to z důvodu nezískání ani rok a ani den pojištění.Syn má podle posudku přiznán 3 stupeň a to z důvodu nekompenzované epilepsie,má každý den záchvaty.Ukončil povinnou školní docházku v 16 a půl letech a vzhledem ke svému zdravotnímu stavu není schopen dál studovat.Byl mu přiznán průkaz ZTP/P doživotně a má 4 stupeň PNP.Prosím o radu jak dál postupovat.Syn má kromě epilepsie,středně těžkou mentální retardaci,levostranou hemiparézu a je 2 roky po operaci páteře.Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Husáková,

obávám se, že jste udělali chybu v tom, že po ukončení povinné školní docházky měl Váš syn navštěvovat alespoň do doby žádosti nějakou speciální školu. Přesto se domnívám, že toto je extrémní případ, protože Vás měl někdo poučit. Doporučuji, abyste podala námitku. Námitka se podává do 30 dnů od doručení rozhodnutí o nepřiznání ID, a to prostřednictvím OSSZ, které vydalo zamítavé rozhodnutí a adresuje se na ČSSZ, Křížová 25, 155 00 Praha 5. Uveďte tam to, že Váš syn vlastně nebyl schopen dalšího vzdělávání, doplňte zdravotní dokumentací, to že mu byl stanoven IV. stupeň míry závislosti. Dále uveďte, že jste nevěděli, že musí syn alespoň formálně navštěvovat nějakou speciální školu, aby splnil dobu pro přiznání ID pro invaliditu z mládí. Dále uveďte , že invalidita z mládí je u něja nepochybně prokazatelná a je také prokazatelné, že nemůže dojít ke zlepšení jeho zdravotního stavu. Zároveň Vám doporučuji, abyste mi poslala na adresu v.krasa@nrzp.cz kopii zamítavého rozhodnutí a zároveň Vaši námitku. Ještě mi do emailu udělejte poznámku, že mám připravit dopis pro paní ministryni o změkčení tvrdosti zákona. Připravím Vám dopis, který pošlete ministryni, protože je v zásadě jisté, že s námitkou asi neuspějete, protože, pokud úřad rozhoduje striktně podle zákona, tak mají pravdu. Přesto námitku musíte podat, aby nebylo zastaveno řízení o této věci. Až odešlete dopis paní ministryni, který Vám připravím, tak Vám slibuji, že budu u paní ministryně intervenovat, aby Vám vyhověla.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.