Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Jan Alfred Emmer
Předmět dotaz
Dotaz

Vážený pane Krása.

  Předem chci  poděkovat za odpověď na můj dřívější dotaz.Jak to vypadá s důchodem ,když mám péči o osobu blízkou a jdu pracovat na zkrácený úvazek.

  Vše funguje jak jste napsal.Můj zdravotní stav se zhoršil a dostal jsem invalidní důchod I.stupně.

Dále se zhoršuje mám altrozu všech 4 nosných kloubů III.stupeň a mnoho četné poškození páteře.

Předpokládá se postupná výměna kloubů.Jsem vyučený kuchař a mám to i jako hoby .Pracoval jsem nejdříve jako vedoucí, šefkuchař a po rozvodu a při péči o matku jako kuchař. Jen na dohodu,abych se mohl starat o matku.

V roce 2014 jsem prodělal operaci sliných žláz. Po více jak dvou letech mám problém  s chutí a jazykem.Poškození mozkového nezvu.Bylomi řečeno ,že se to do 2 let upraví,ale neupravilo.

Dostal jsem několik nabídek na místo šefkuchaře a vedoucího kuchyně,kde bych nemusel namáhat klouby,ale díky problému s chutí jsem byl odmítnut. Když jsem po nemocnici žádal náhradu škody ,tak se nechtěli bavit a nakonec to bylo zamítnuto. 

Co mám dělat.S péčí o matku a s malým invalidnímdůchodem I stupně asi těžko vyjdu.

Jsem člověk činnorodý ,který se nepodává, chtěl bych pracovat,ale takle to nejde.

Děkuji za odpověď,hlavně ve vztahu jak postupovat protinemocnici.

                                                                                                              Alfred

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Emmere,

je potřeba, abyste prošel rekvalifikací. Pravděpodobně jste v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání. problém je v tom, že ID I. stupně není započítáván jako náhradní doba a evidence na ÚP je započítávána do náhradní doiby pouze 1 rok, pokud Vám není více než 55 let. Proto je nutné s ÚP kooperovat a vytipovat vhodnou rekvalifikaci a ucházet se o místo v jiné profesi. Teď se hodně hledají různé profese ve fabrikách a mohl byste možná dělat něco s elektronikou a tak podobně. Zkuste s ÚP o tom komunikovat.

Samozřejmě, že můžete požádat o plný ID, ale obávám se, že Vám asi nebude ještě přiznán, ale za pokus nic nedáte.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji