Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Novákova
Předmět Dotaz
Dotaz Dobrý den p.Kráso. Budu mít uznanou nemoc z povolání, ještě jsem na PN co mě čeká? bylo mi řečeno, že mě zaměstnavatel převede buď na jinou lehčí práci s doplatkem do průměrného výdělku nebo že dostanu výpověď a to bez jakýchkoliv nároku na doplatek tkzv. rentu, pouze odstupné. Může zaměstnavatel takto postupovat? Děkuji za odpověď.Nováková.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Nováková,

pokud budete mít uznanou nemoc z povolání, tak byste měla mít nárok na tzv. rentu, kterou však nevyplácí zaměstnavatel, ale pojišťovna, nejčastěji Kooperativa. Zaměstnavatel Vás může převést s Vaším souhlasem na lehčí práci s tím, že do výše Vašeho platu, který jste pobírala, Vám bude doplácena ona renta. Zaměstnavatel současně může říci, že pro Vás nemá žádné vhodné zaměstnání a ze zdravotních důvodů Vás může okamžitě propustit. V takovém případě je potřeba se přihlásit na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, abyste byla zdravotně pojištěna a doba evidence Vám byla počítána do odpracované doby. Současně by Vám byla vyplácena renta, a to do výše Vaší průměrné mzdy, přičemž Vás upozorňuji, že od renty si pojišťovna odečítá minimální mzdu. Je to proto, že se předpokládá, že si bude každý kdo má nemoc z povolání bude hledat zaměstnání a pokud jej nesežene, tak se to považuje za problém trhu práce a nikoliv problénm nemoci z povolání. Pokud jste dlouho v pracovní neschopnosti, asi byste měla požádat o invalidní důchod. Žádost se podává na OSSZ.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji