Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Tomáš Sádecký
Předmět dotaz
Dotaz

Dobrý den, je mi 20 let.Mám dotaz,od narození mám oboustrannou hluchotu se ztrátou 75%.Nosím naslouchadla a vystudoval jsem střední průmyslovou školu elektrotechnickou.Tato vada mi ztěžuje najít si jakkoukoliv práci.V této době jsem veden na úřadu práce.Chci se zeptat zda mám nárok na nějakou dávku ohledně mého postižení, nebo částečný nebo plný invalidní důchod.Píši to možná zvláštně, jinak nevím kde a kam se mám obrátit.

Předem děkuji Tomáš Sádecký

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Sádecký,

pan předseda Václav Krása mne pověřil k zodpovězení Vašeho dotazu ke kterému sděluji následující.

Ve svém dotazu se ptáte jak je to s nárokem na invalidní důchod u osob s vadami sluchu.

 

Podle zákona č. 155/1995 sb., o důchodovém pojištění, má na invalidní důchod nárok osoba, která dosáhla aspoň 18 let věku.

 

Ve svém dotazu bohužel neuvádíte svůj věk, proto odpovím jen obecně. Svým klientům doporučuji zažádat o důchod cca 3 měsíce před 18. narozeninami. Zažádáte-li dříve, může dojít ke zbytečnému zamítnutí žádosti z důvodu věku. Zažádáte-li poději, bude důchod vyplácen nejdříve od měsíce, ve kterém dovršíte 18 let. Invalidní důchod může být vyplácen až 3 roky zpětně, zde však může být problém s dokladováním toho, že invalidita vznikla již před podáním žádosti. Toto je velmi individuální a já zde nechci zabíhat do zbytečných detailů. Budete-li potřebovat, ráda Vám vše vysvětlím, když se na mne obrátíte.

 

Zkoumáte-li podle jakých diagnóz je osobám se sluchovým postiženým invalidní důchod přiznáván, je třeba nahlédnout do vyhlášky 284/1995, kterou se provádí zákon o důchodové pojištění.

Ve svém dotazu píšete, že máte diagnostikovánu ztrátu sluchu 75 %. Podle vyhlášky je taková ztráta posudkovými lékaři hodnocena jako ztráta schopnosti výdělečné činnosti 30 – 40 %. V praxi velmi záleží na zprávě od odborného lékaře a na pohledu posudkového lékaře. Částečný invalidní důchod je přiznáván při ztrátě schopnosti výdělečné činnosti 33 % nebo vyšší.

 

Chcete-li zaslat celou tabulku s procentním ohodnocením sluchových vad, napište mi na můj e-mail j.vrchotova@nrzp.cz. Případně si tento text můžete bezplatně stáhnout na stránkách www.sbirkazakonu.cz

 

Výši invalidního důchodu Vám bohužel nevypočítám. Výpočet invalidního důchodu je totiž velmi komplikovaný, v praxi Vám částku neodhadne ani pracovnice na přepážce ČSSZ. Jedinou možností je podání oficiální žádosti, teprve pak, po zadání všech potřebných dat do počítačového programu ČSSZ, je možné k výpočtu dospět.

 

Ještě bych Vás v této souvislosti ráda upozornila na novelu zákona o důchodovém pojištění, která bude účinná od ledna 2010. Toto novelou dojde k velkým změnám v systému důchodového pojištění a spolu s tím také ke zpřísnění pravidel pro přiznání invalidních důchodů. Proto bych Vám chtěla doporučit, abyste se svou žádostí nečekal a podal si ji co nejdříve, abyste byl posuzován podle současných předpisů.

 

Věřím, že jsem zodpověděla všechny Vaše dotazy. Budu-li Vám moci ještě nějak poradit, s důvěrou se na mne opět obraťte.

S pozdravem a přáním příjemného dne.

Jitka Vrchotová, vedoucí poradny NRZP ˇČR, tel: 266 753 431