Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Mikota
Předmět Dotaz
Dotaz


Dobrý den,

syn má PID vyměřený dle par. 39 odst. 2a zákona 155/95;jde o invaliditu III. stupně dle par. 39 odst. 2c zákona 155/1995 Sb.; neschopen zaměstnání za mimoř. podmínek.  Měl velice nízký PID, odvolali jsme se a přiznán byl PID dle ustanovení 42/1 s přihlédnutím k ustanovení par. 39 odst. 1 písm. a) zákona 155/1995 Sb. Měl jsem za to, že jde o tzv. invaliditu z mládí a že už si syna nebudou zvát na kontrolu invalidity, protože se u tohoto typu invalidity již neprovádí.
Syn se však musí po několika letech podrobit posouzení zdravotního stavu - kontrolní prohlídce u praktického kékaře, na jejímž základě budou na oddělení LPS vypracovávat posudek, což ho velice stresuje, zejména proto, jak se celé řízení protahuje a komlikuje. Je tento postup  oprávněný, když jde o invaliditu z mládí-nebo o ni nejde?
Mikota Jaromír. 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Mikoto,

problém je v tom, že ČSSZ si v zásadě může pozvat kohokoliv a kdykoliv na kontrolu zdravotního stavu. I když chápu Vaše rozhořčení, protože u invalidity z mládí to není obvyklé. Nemáte však jinou možniost než posouzení zdravotního stavu ztrpět. Pokud synovi zůstane PID podle ustanovení § 42, tak by mohl být normálně zaměstnán.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.