Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Juračka
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

dcera má tzv. invalidní důchod z mládí, je těžce nemocná-dle lékaře není schopna pracovní aktivity. Zdravotní a sociální pojištění za ni hradí stát? Nevznikne jí dluh na ZP a SP, když nebude pracovat? Je povinna se nechat s  tímto typem důchodu zaměstnat nebo je to jen na jejím uvážení?

Juračka.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Juračko,

při pobírání ID pro invaliditu z mládí je Vaše dcera zdravotně pojištěna a doba pobírání důchodu je jí započítána do odpracovaných let a nevzniká ji dluh na sociálním pojištění. Nemusí pracovat, pokud nesežene vhodné zaměstnání a nic se neděje. Na druhé straně, pokud by chtěla pracovat a sehnala by vhodné zaměstnání, tak přim pobírání tohoto typu důchodu je to v zásadě možné a důchod by tím nebyl ohrožen.

S pozdravem Václav Kása

 

 

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.