Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz

Autor Fexa
Předmět Dotaz
Dotaz

Dobrý den,

mohl bych se prosím zeptat, pane Kráso, co znamená tzv. invalidní důchod z mládí? (ustanovení 42/1; par. 39 odst. 1 písm. a) zák. 155/1995 Sb.; par. 39 odst 2 písm c zák. 155/1995 Sb.; neschopen pracovat za mimoř. podmínek). Zda se s tímto typem důchodu vůbec předpokládá nějaká pracovní aktivita a zda tento typ invalidity nějak ovlivňuje rozhodování o přiznání průkazky ZTP či ZTP/P. Děkuji za odpověď. J. Fexa.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Fexo,

invalidita z mládí je v zásadě invaliditou III. stupně s tím, že se umož|ňuje pracovní aktivita v rozsahu asi 3 hodiny denně. U invalidity z mládí je v zásadě nesmysl opětné posouzení zdravotního stavu, takže tito lidé již na kontrolu vlastně nechodí. dříve u těchto důchodů bylo automaticky napsáno, že člověk mlže pracovat za mimořádných pracovních podmínek. Dnes to však tak v řadě případů není a je to špatně. Typ invalidity není rozhodný pro přiznání průkazu ZTP či ZTP/P. Musí být provedeno zvláštní posouzení.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.