Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz - podání námitky proti datu stanovení invalidity

Autor Jana Štěpánová
Předmět Dotaz - podání námitky proti datu stanovení invalidity
Dotaz

Dobrý den,

v září 2012 jsem onemocněla (byla mi diagnostikována Bechtěrevova choroba a fibromyalgie), o rok později mi můj praktický lékař řekl, abych si požádala o invalidní důchod a v červenci 2014 mi moje revmatoložka napsala do lékařské zprávy mj., že doporučuje zahájit řízení o ID, že nejsem schopna vykonávat běžné činnosti a že návrat do zaměstnání je nemyslitelný…. Jenže já jsem si myslela, že na ID nebudu mít nárok, protože jsem od ukončení rodičovské dovolené v r. 2009 nepracovala.

Později jsem zjistila, že na ID bych mohla mít nárok a šla jsem si v dubnu podat žádost na OSSZ, kde mi ale referentka odmítla napsat do žádosti datum, od kdy požaduji přiznat invalidní důchod a to červenec 2014 (datum doporučení lékařky z revmatologie o zahájení řízení o ID) a řekla, že datum určuje posudkový lékař a to většinou ke dni kdy zasedá posudková komise a že dříve mi důchod přiznán být nemůže.

Totéž mi tvrdil můj praktický lékař a tím pádem ve své zprávě vycházel jen z aktuálních zpráv odborných lékařů.

Když jsem šla k posudkovému lékaři, chtěla jsem jej požádat o zhodnocení mého zdravotního stavu již od července 2014, jenže pan doktor byl odvolán, protože někdo zkolaboval a on spěchal „zachraňovat životy“, jak říkal. V rychlosti mi jen řekl, že mi přiznává ID II. stupně na dobu 3 let a pak že se uvidí, jestli se stav zhorší, přizná mi plný důchod. Když jsem namítla, že pořád doufám, že se můj stav zlepší, odpověděl, že s tím nemám vůbec počítat.

Jelikož jsem přesvědčena, že mám právo požádat o zhodnocení zdravotního stavu a případné přiznání invalidního důchodu zpětně, zvažuji podání námitky proti rozhodnutí. Mám jen trochu obavy z toho, že mi nakonec ID sníží, nebo odeberou úplně, i když po zdravotní stránce se vlastně od dubna 2015, kdy mi byl ID přiznán, nic nezměnilo a já na tom nakonec budu ještě hůř.

Ještě dodám, že pečuji o dvě děti ve věku 9 a 11 let. V květnu 2015 jsem nastoupila do zaměstnání na poloviční úvazek a jsem ráda, když po návratu z práce zvládnu alespoň navařit. Jiné práce nezvládám a i do práce mě musí manžel vozit. Nedojdu do obchodu, neunesu nákup…

Můžete mi, prosím, poradit, jaké je riziko, že by mi po podání námitky ID snížili, případně odebrali? Údajně je i možnost nyní námitku nepodávat a po vypršení lhůty pro podání námitky podat žádost na OSSZ žádost na nové prošetření zdravotního stavu k datu 1. 7. 2014. Která varianta je lepší?

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Štěpánová,

důchod by Vám neměl být snížen ani odebrán, protože uplatňujete nárok jeho dřívějšího přiznání.  Důchod je skutečně možno přiznat zpětně po určitou dobu, ale musí být prokázáno, že v té době byla osoba již invalidní, což u Vás byste pravděpodobně prokázala. proto Vám doporučuji, abyste neposílala klasickou námitku, ale žádost o přiznání ID se zpětnou platností od data 1. 7. 2014.

Pokud Vám tato žádost bude zamítnuta, tak pak byste měla podat námitku a případně i správní žalobu. Tudíž nwepodávejte námitku kvůli stupni přiznaného ID, ale podejte si žádost o přiznání ID zpětně.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji