Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

doplácení roků

Autor Radka
Předmět doplácení roků
Dotaz

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli se může ČID nebo PID přiznat zpětně?

Je mi 34 let,  před 11 lety jsem začala mít  zdravotní problémy, s kterými jsem měla problém vést normální život (bolesti břicha a zad, které se při pohybu zhoršovaly, křeče v břiše, průjmy, špatně od žaludku, krev v moči, gynek. problémy, chronické záněty moč. měchýře, na které antibiotika moc nezabírala). Tyto problémy jsem měla celé roky každý den. Ve 25 letech jsem odešla z práce, protože jsem to už nezvládala. Ikdyž jsem podstoupila několik lék. vyšetření, doktoři na nic nepřišli. Zdrav. stav se pomalu zhoršoval, za dva roky jsem nemohla skoro nic jíst ani pít, celý den jsem jen ležela a spala. Lékaři to uzavřeli, že mám hypochondrickou poruchu. Nevěděla jsem, co mám dělat. Dostávala jsem se z toho sama pomocí alternativní léčby, ale nikdy jsem se necítila zdravá. Zkusila jsem nastoupit do práce, ale po měsíci jsem už měla problémy vydržet bolesti, tak jsem musela odejít. Neustále jsem přesvědčovala lékaře, že se necítím dobře a že nemůžu v takovém stavu pracovat. Před několika měsíci se mi konečně podařilo najít lékařku, která zjistila, že mám celiakii, alergii na mléčné výrobky a Crohnovou nemoc. Mám podvýživu, anémii, velké bolesti, nechutenství, únavu, nevím, jestli budu moct mít děti. Bude trvat dlouhou dobu, než se můj zdravotní stav zlepší. Na OSSZ jsem zjistila, že pokud mi přiznají důchod, budu muset zaplatit asi 80 000 Kč, aby mi mohl být vyplácen. Skoro celou dobu jsem byla na ÚP.Nemám žádné příjmy, přítel má 10 000 Kč, na žádné dávky nemám nárok, navíc musím dodržovat bezlepkovou a bezmléčnou dietu, která je dost drahá. Nevím, z čeho bych to zaplatila. Proto by mě zajímalo, jestli je možné přiznat důchod zpětně, pokud ano, jakou mám šanci, že mi to přiznají? Nebo je ještě jiná možnost, abych nemusela platit tolik peněz?  

Děkuji za odpověď.  Radka

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Radko,

žádnou sociální dávku nelze vyplácet zpětně. Sociální dávky jsou zpravidla vypláceny od data, kdy si o ně žadatel požádal, pokud žádost byla kladně vyřízena. To znamená, že pokud byste si dnes požádala o invalidní důchod a byl by Vám přiznán, tak Vám bude přiznán od data žádosti.

S pozdravem.

Václav Krása