Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Doložení péče pri žádosti o starobní důchod

Autor Eva Kočí
Předmět Doložení péče pri žádosti o starobní důchod
Dotaz Dobrý den Mam takový problém, zažádala jsem si na ČSSZ v Praze o Informativní osobní list důchodového pojištěńí. Do důchodu bych sice mela jít az v 4/2017, ale ráda mám veci dopredu v porádku. Dnes mi to doslo a já zjistila, ze tam mám v poradku studium, zamestnání, materskou dovolenou, ale ze me tam zcela chybí péče o mého zdravotne postizeného syna. Tato péče plynule navázala na materskou dovolenou. Volala jsem na CSSZ a oni me rekli, ze to musím sama dolozit, ze to socialka nedělá. A já ted nevím čím se to dokládá a co se stane, kdyz to vsechno nebudu mít v porádku. Preci jenom je to uz dvacet let a dvojí stehování. Takze mé dotazy: - cím mám dolozit dlouholetou péci o syna ( je IV st) ? - pokud mít nebudu, zda mi nekdo vyjede duplikát (kdo) ? - posledni stehováni bylo z Chomutova na Moravu a tak, zda se musím obratit i tam, nebo byla moje slozka poslaná sem do Uherskeho Brodu ? Dekuji za váš čas Eva Kočí

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kočí,

pokud pečujete o syna již dvacet let, tak to může být problém. Poslední roky od roku 2007 doložíte potvrzením úřadu práce a Vaší obce s rozšířenou působnosti, že synovi byl vyplácen PnP a Vy jste byla hlavní pečující osobou. Horší bude situce před účinností zákona o sociálních službách. Musíte doložit, že Vám byl vyplácen příspěvek při péči o osobu blízkou. Tento příspěvek vyplácely od roku 2001 nebo 2002 obce s rozšířenou působností, takže to se dá dohledat ve Vašem bydlišti. Před rokem 2000 tuto dávku vyplácely okresní úřady. Dokumenty by měly být na krajských úřadech. Je však divné, že na ČSSZ nemají údaje o péči, protože takový občan je osvobozen od zdravotního a sociálního pojištění. Trvejte na tom, že ČSSZ tyto údaje musí mít.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.