Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

DNZS, pracovní neschopnost a přiznání invalidního důchodu u OSVČ

Autor Radek
Předmět DNZS, pracovní neschopnost a přiznání invalidního důchodu u OSVČ
Dotaz Dobrý večer, nedávno jsem se Vás dotazoval, zda se při hodnocení dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (DNZS) v rámci řízení o invalidní důchod skutečně hodnotí i výskyt dočasných pracovních neschopností, jak uvádí publikace "AKTUALITY PRO LÉKAŘSKOU POSUDKOVOU SLUŽBU", vydalo MPSV ČR v roce 2012. Odpověď jsem od Vás dostal, děkuji. Pak jsem se dotazoval na toto: "Mám ještě jednu doplňující otázku. Jako OSVČ jsem si nechal praktickým lékařem vystavit neschopenku (rozhodnutí o pracovní neschopnosti). OSSZ mému praktickému lékaři neschopenku vrátila s tím, že nejsme účastníkem nemocenského pojištění. To je skutečně pravda, pojistně jsem skutečně neuhradil do 25. dne v měsíci, jak OSSZ požaduje a nemocenské pojištění mně zaniklo. Jak mám, jako OSVČ, při řízení o přiznání invalidního důchodu tedy prokázat, že se při mém dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu vyskytoval dostatečný počet pracovních neschopností? " Na tento dotaz jste mně odpověděl, že lékař mně vystaví neschopenku. Současně jsem se však dotázal na ČSSZ, která mně odpověděla, že lékař sice neschopenku vystaví, ale tu posléze ČSSZ zruší a vrátí lékaři. Není mně tedy jasné, jak mám jako OSVČ prokázat, že mé žádosti o invalidní důchod předcházely časté pracovní neschopnosti, jako požaduje metodika ČSSZ pro hodnocení DNZS, když ČSSZ každou neschopenku vystavenou mým lékařem zruší, protože nejsem účasten nemocenského pojištění. Domnívám se, že se jedná o vážnou chybu v systému přiznávání invalidních důchodů u OSVČ, pokud vůbec lze hovořit o nějakém, systému. Odpověď ČSSZ Vám mohu zaslat na email. Děkuji za Vaši odpověď a případnou radu, jak se mám bránit. Přemýšlím o podnětu ombudsmanovi. Děkuji, s pozdravem Radek.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Radku,

přiznám se, že takto Vám nejsem schopen odpovědět. Nejlépe bude, když mi na adresu v.krasa@nrzp.cz pošlete vyjádření ČSSZ, protože si myslím, že si myslím, že i OSVČ, i když nepobírá dávky nemocenského pojištění, tak mu lékař může vystavit pracovní neschopnost s tím, že po tu dobu nepodniká. OSSZ má právo, tak jako v ostatních případech, kontroly dodržování režimu práce neschopného. Budu to řešit s právníky NRZP ČR, ale potřebuji od Vás zaslat doklady.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji